Hortenzie jsou pro psy jedovaté. Máme pro vás však pár rad, jak zajistit, aby byl váš pes v jejich blízkosti v bezpečí

Přidat na Seznam.cz

Hortenzie budou nepochybně nádherným doplňkem každé zahrady. Ale jak někteří z nás, rodičů domácích mazlíčků, zjistili, naši zvídaví psi rádi zkoumají, hrabou se v rostlinách a možná je i jedí.

Proč jsou hortenzie pro psy jedovaté?

Všechny části jsou pro psy jedovaté, takže žádná část této rostliny není bezpečná ke žvýkání, upozorňuje web DailyPaws. Co přesně ale způsobuje, že jsou tyto nádherné keře pro naše psí společníky jedovaté?

„Hortenzie obsahují kyanogenní glykosidy podobné těm, které se nacházejí v semenech jablek, broskví, meruněk, švestek a třešní,“ říká Renee Schmid, vedoucí veterinární toxikoložka na lince pomoci pro jedovatá zvířata.

Ačkoli může být lákavé co nejdříve odstranit všechny hortenzie a vše, co se jim podobá, existuje několik dobrých zpráv, které by mohly vaše obavy zmírnit a přimět vás k zamyšlení. I když hortenzie obsahují kyanogenní glykosidy, které jsou pro zvířata toxické, množství rostlinného materiálu hortenzie, které by pes musel pozřít, aby se otrávil kyanidem, je velmi velké, takže k otravě dochází jen zřídka.

Příznaky otravy hortenziemi u psů

Nejtypičtějšími příznaky jsou příznaky související s podrážděním trávicího traktu. Nejčastější příznaky jsou zvracení, letargie a průjem. Vážnější intoxikace zahrnuje cihlově červené zbarvení dásní, poruchy srdečního rytmu, potíže s dýcháním, nízkou hladinu kyslíku, cyanózu, ataxii a záchvaty.

Co dělat, když váš pes sní hortenzie

Zjistili jste, že váš pes chroupe hortenzie? Snažte se nepanikařit. Reakce vašeho psa na konzumaci těchto rostlin bude záviset na tom, kolik jich snědl. Pokud se jedná pouze o několik málo kousků, sledujte, zda nedošlo k narušení trávicího traktu.

Pokud bylo pozřeno větší množství včetně stonku a listů, měl by být váš mazlíček odvezen k veterinárnímu lékaři k dekontaminaci a sledování. Pamatujte, že včasná pomoc může zachránit vašemu mazlíčkovi život.

Zdroj: dailypaws.com