Jinak zcela mírumilovná opice je kanibal

Přidat na Seznam.cz

Primatolog, který sleduje chování primátů, se zúčastnil nevídané podívané. Opice bývají málokdy agresivní a nemají prakticky žádné sklony ke kanibalismu, uvádí portál Forsking.

Na polní stanici Lui Kotale v Kongu-Kinshase viděl primatomog na vlastní oči, jak samice Olga pojídá své sotva tříleté mládě Olivii. Kanibalismu se účastnilo i několik dalších členů smečky. Toto chování je v rozporu s pověstí šimpanzů bonobů. Na rozdíl od šimpanzů se snaží řešit konflikty spíše sexem než násilím.

Andrew Fowler zdůrazňuje, že bonobové jsou přece jen relativně mírumilovní. Nevěří, že Olivii zabil její vlastní druh, ale že pravděpodobně zemřela na nějakou akutní nemoc nebo nehodu. Je známo, že šimpanzí i bonobí samice mohou nosit a pečovat o mrtvé mládě, dokud se jeho tělo nezačne rozkládat. Olivie však byla snědena pouhý den po své smrti.

Podle všeho byla hnací silou kanibalismu dominantní samice jménem Martha. Máme stále co učit. Změny v chování mohou nastat i proto, že jsou primáti chováni v zajetí. V jejich přirozeném teritoriu, by možná ke kanibalismu nedošlo. Pravdou ale je, že některé druhy zvířat pojídají svá mláďata, aby po sobě zahladily stopu a nestaly se okamžitou obětí predátorů.

Zdroj: fof.se