Jsou hadi imunní vůči vlastnímu jedu?

Přidat na Seznam.cz

Jsou hadi imunní vůči vlastnímu jedu? Existuje mnoho případů, kdy se had může dostat do kontaktu s jedem. Od konzumace kořisti, do které byl vpraven jed, až po kousnutí od jiných hadů. Budete však překvapeni, že tato odpověď se může ve skutečnosti lišit v závislosti na situaci!

Hadí jed se skládá především z určitých typů bílkovin, které pak mohou interagovat s vnitřními procesy své kořisti, připomíná web A-Z-Animals. Ne vždy tím svou kořist usmrtí, ale často ji ochromí. To také znamená, že jed je obvykle stále přítomen v těle jejich kořisti, když ji sežerou.

Jak je tedy možné, že hadi při konzumaci „otrávené“ kořisti neumírají?

Existují dva důvody. Za prvé, hadi jsou imunní vůči jedu hadů stejného druhu. Je to proto, že k uštknutí dochází poměrně často, ať už při páření, nebo při boji mezi soupeři. Imunita vůči tomuto jedu je nezbytná, protože pomáhá zajistit prosperitu druhu. I kdyby však hadi nebyli imunní vůči vlastnímu jedu, mají jiný zvláštní způsob, jak se vypořádat s postiženou kořistí a ten souvisí s jejich žaludkem!

Jak hadi odbourávají jed?

Základním stavebním kamenem hadího jedu jsou bílkoviny. Pokud tuto biologickou složku neznáte, bílkovina nemá co do činění pouze s masem. Bílkovina je vlastně takzvaná makromolekula, což je jeden ze čtyř nejdůležitějších stavebních kamenů života. Bílkoviny jsou důležité pro tvorbu protilátek pro imunitní systém, enzymů a dokonce i hormonů.
Proteiny jsou však také závislé na svém tvaru. To znamená, že pokud by se jejich tvar z jakéhokoli důvodu změnil, například v přítomnosti kyseliny, staly by se neúčinnými. A víte, co je plné kyseliny? Hadí žaludek.

Co se stane, když hada uštkne jiný jedovatý had stejného druhu?

Ať už se jedná o konzumaci kořisti, do které byl vstříknut jed, nebo o uštknutí hadem stejného druhu, hadi jsou vůči vlastnímu jedu imunní.

Ale co jed jiného druhu jedovatého hada?

Mezidruhová hadí kousnutí jsou poměrně vzácná. Neexistují téměř žádné druhy hadů, které by se rozhodly bojovat. Ve skutečnosti se téměř všechny druhy hadů, ať už jsou jedovatí, nebo ne, snaží hrozbu před uštknutím zaplašit. Navíc jedovatí hadi obvykle nežerou jiné jedovaté hady.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube