Leopard zaútočil na tlupu paviánů. Ti si kočkovitou šelmu podali

Přidat na Seznam.cz

Leopardi často sledují svou kořist, ale jsou také oportunističtí lovci. A paviáni jsou velmi ostražití primáti, zejména pokud jsou shromážděni ve velkých skupinách známých jako tlupy. Jak jen to asi může dopadnout, když se leopard rozhodne na tlupu paviánů zaútočit?

Leopard udělal obrovskou chybu

Leopardi jsou vrcholoví predátoři, kteří se vyskytují na africkém a asijském kontinentu. Tyto velké kočky jsou sice považovány za metodické lovce, kteří svou kořist sledují v tichosti, ale jsou to také oportunističtí lovci. To znamená, že využijí příležitosti, která se jim v danou chvíli naskytne. To byl nepochybně i případ níže uvedeného videa.

Leopard se dostal do křížku s velkou tlupou paviánů, která čítala neuvěřitelných 50 členů! Naštěstí ale utekl, poté c o si ho paviáni podali. To, co tento levhart považoval za skvělou příležitost k tomu, aby si vybral snadný cíl, bylo rychle zmařeno touto smečkou ostražitých primátů. Video bylo pořízeno uprostřed silnice v Krugerově národním parku na severovýchodě Jihoafrické republiky – jedné z největších afrických rezervací.

Je normální, že levharti loví paviány?

Leopardi sice loví paviány, ale ti tvoří jen malé procento jejich jídelníčku. Tyto šelmy obvykle loví středně velké savce, jako jsou například prasata bradavičnatá. Kromě toho jsou paviáni pro levharty náročným cílem. V kombinaci s jejich ostražitostí a početní silou jsou paviáni velmi agresivní savci.

Jsou paviáni vždy takhle ostražití?

Paviáni jsou během dne ve zvýšené pohotovosti. Provádějí takzvaný mobbing, kdy obkličují nepřítele a vydávají hlasité zastrašující skřeky. Ve skupinách této velikosti a kolektivní síly, které jsou takto sjednocené, by mohli snadno přemoci a dokonce zabít levharta.

Leopardi jsou samostatní lovci, kteří žijí samotářsky, takže vydat se za takto velkou skupinou je riskantní. Jak jsme viděli na záběrech, levhart se rozhodl moudře, když z místa činu utekl. Tlupy paviánů představují pro levharty menší riziko v noci, kdy odpočívají na stromech a jsou více rozptýleni. Navíc se v noci zlepšuje vidění levhartů. V důsledku toho mohou využít zranitelnosti těchto tlup a karta se hned obrátí.

Zdroj: AZAnimals