Oceán bije na poplach! Studie upozorňuje na požití plastů v moři mořskými želvami

Přidat na Seznam.cz

Studie z roku 2018 zjistila, že mikroplasty a to, co se nyní nazývá mořské plasty, byly nalezeny u všech sedmi druhů mořských želv.

Co přinesla nová studie?

Nová studie zkoumala mrtvá mláďata mořských želv z Queenslandu, Austrálie, Západní Austrálie a Indického oceánu, která byla sebrána a zmrazena, píše web ReptilesMag. Vědci zkoumali celý trávicí trakt a močový měchýř 121 mláďat pěti druhů želv. Výzkumníci rozdělili pozřené plasty do dílčích kategorií, mezi něž patřily plastové pelety nebo nurdles, plastové šupiny podobné listům, jako jsou plastové sáčky, plasty podobné vláknům, jako jsou zbytky lan, pěnové plasty, jako je polystyren, fragmenty, jako jsou kousky tvrdých plastů, a další, jako je guma, gumičky, a předměty, které jsou „podobné plastům“, ale nepatří do konkrétní kategorie. Plasty byly také rozděleny podle barev.

Vědci zjistili, že ze všech druhů pozřeli nejvíce plastů mladí jedinci karety obrovské, přičemž jeden jedinec z Tichého oceánu měl v trávicím traktu 144 kusů a jeden jedinec z Indického oceánu 343 kusů plastů. Žádné ze sedmi mláďat karety pravé z obou oceánů nemělo v trávicím traktu žádné plasty a žádná želva neměla plasty v močovém měchýři. Z plastů pozřených v Tichém oceánu bylo nejvíce plastů čirého zbarvení, následovaných bílými. V Indickém oceánu byly nejhojněji požité barevné plasty zelené a modré. Většina pozřených plastů byla menší než 5 mm, 78 % v Tichém oceánu a 95 % v Indickém oceánu.

Největší riziko požití plastů hrozí mláďatům

Studie poukazuje na vysoký výskyt požití plastů u mořských želv po vylíhnutí, přičemž nejhojněji požitým plastem v Indickém oceánu byly vláknité kousky z polyethylenu, polypropylenu a nylonu, které měly zelenou a modrou barvu, přičemž klíčovou složkou těchto plastů bylo vyřazené rybářské náčiní, tzv. ghost gear.

Spolykané mořské plasty v Tichém oceánu představovaly především úlomky tvrdých plastů čiré a bílé barvy na bázi polyethylenu (PE) a polypropylenu (PP), stejně jako v Indickém oceánu. Tyto materiály se vyskytují především v jednorázových obalech a podle vědců tvoří velkou část toku odpadu unikajícího do oceánu.

Zdroj: reptilesmagazine.com