Nejvyšší oběť termití královny: Ostatní ji ulízají k smrti

Přidat na Seznam.cz

Ve vysoké hliněné mohyle tyčící se v africké savaně žije královna termitů. Izolována ode všech má jediný úkol, plodit nové termity. Za svůj život naklade více než čtvrt miliardy vajíček. Svým potomkům a celému termitišti nakonec přinese nejvyšší oběť, když dělnice vycucají její vysílené, umírající tělo.

Uvnitř termitiště se nachází činorodý, cílevědomý svět. Každý termit má přesně specifikovaný úkol. Nejpočetnější skupinou v kolonii jsou dělníci, kteří staví a opravují hnízdo a obstarávají potravu. Vojáci s velkou, tvrdou hlavou opatřenou silnými kusadly zase zajišťují obranu.

Královský pár

Vedle dělníků a vojáků existuje zvláštní skupina samců a samic, kteří jsou schopni se rozmnožovat. Tato okřídlená skupina jednou ročně vyrazí ve velkém roji k zásnubnímu letu, aby ihned po přistání odhodila křídla a po dvojicích si vybudovala svatební komůrku, která se stane základem nového hnízda.

Několik týdnů po svatební noci začne královna klást vajíčka. Při kladení jí nápadně zduří zadeček a celé tělo se výrazně zvětší. Obyčejní termiti měří maximálně 15 mm, královna ale může být velká jako lidský prst. Zatímco dělníci staví impozantní termitiště tyčící se do výšky až 5 metrů, královský pár zůstává izolován v bezpečí kapsle umístěné pod zemí. Královna svou komůrku nemůže opustit, ani kdyby chtěla, protože její velké bílé tělo neprojde úzkými chodbičkami.

Ostatní se o královnu starají. Krmí ji, olizováním čistí její tělo a starají se o vajíčka, dokud se z nich nevylíhnou malí termiti. Zatímco mladá královna klade jen asi 20 vajíček denně, starší královna v zavedené kolonii naklade víc než 1000 vajíček denně. Královny některých druhů jsou schopny v šíleném tempu 1 vajíčko za 3 vteřiny naklást až 40 000 vajíček denně.

Když po 30 letech vysílená královna přestane snášet vajíčka a tedy již není užitečná, dělnice se kolem ní shromáždí a doslova ji ulízají k smrti. Teď už ji nečistí, spíše z ní vysávají tuk a tekutiny.

Při pohledu na tento podivný rituál smrti se na mysl vkrádá otázka, jakému postavení se termití královna skutečně těšila. Byla vládkyní, středobodem vesmíru svých služebnic, bez kterého život již nemá smysl? Nebo byla spíše zajatcem ve vlastním hradě, otrokyní nucenou bez ustání snášet vajíčka? Svým potomkům každopádně obětovala vše.

Zdroj: NPR, Wikipedie