Jsou psi lechtiví? Odpověď vás možná překvapí

Přidat na Seznam.cz

Existuje mnoho vědeckých poznatků, které nám pomáhají pochopit, proč jsou lidé lechtiví. Věděli jste například, že když nás někdo lechtá, stimulují se naše dotykové i bolestivé nervové receptory?  Ale dost o lidech! Jak na tom jsou psi?

Jsou psi lechtiví?

Existují dvě formy lechtivých pocitů, píše DailyPaws. Jedním z nich je knismesis, což je lehký dotek, který může způsobit, že nám kůže cuká, svědí nebo vyvolává husí kůži. Jedná se o automatické bezpečnostní upozornění na to, že na vás leze něco, co je třeba od sebe odehnat. Druhým je gargalesis, dotek někoho jiného na určitých místech našeho těla, který vyvolává mimovolný smích. Zatímco většina savců má přirozenou reakci knismesis, reakci gargalesis sami vyvolat nedokážeme.

Jak poznat, že je váš pes lechtivý?

Psi se mohou se chovat trochu křečovitě a odtáhnout se, nebo můžete vidět jejich uši zpět nebo ocas dolů. Pro lidi to může být zábavná hra, ale pro psy je to něco, co jim bude nepříjemné. Svého psa byste se neměli pokoušet záměrně lechtat. Jde o to, že jim můžete přivodit pocity úzkosti a stresu.

Kde jsou psi lechtiví? Především na tlapkách. Zatímco polštářky na spodní straně jsou navrženy tak, aby odolaly většině typů terénu a teplot, vrcholky tlapek a tyto prostory mezi polštářky jsou obzvláště citlivé.

Jsou si podobné v tom, že stejně jako lidské nohy mohou být citlivější, psí tlapky mají více receptorů. Některá zvířata milují masáž tlapek, ale jindy je masáž zvířete kvůli lechtání averzivní.

Mezi další lechtivá místa psů patří i uši. Existuje však jedno místo, kde většina psů často uvítá trochu vaší pozornosti. A to je místo pod obojkem. To nemusí být lechtivé, ale může je svědit, takže je příjemné nechat se tam pěkně podrbat.

Jsou psi lechtiví na břiše?

Možná si myslíte, že když se pes svalí na záda a mrská chlupatým břichem, chce se hladit a lechtat. Překvapivě to ale může být přesně naopak. Může se jednat o gesto, kdy vám pes dává najevo, že vás nemá v úmyslu ohrozit. Někteří majitelé domácích mazlíčků to mohou mylně chápat tak, že žádají o drbání bříška. Ne vždy je drbání na břichu ale příjemné.

Pokud se to vašim chlupáčům líbí, skvělé! A pokud se odtáhnou, víte, že máte najít jiné způsoby interakce se svým mazlíčkem.

Proč někteří psi při masáži břicha kopou nohama?

Kopání nohou je reflex, podobně jako když vám lékař poklepe na koleno a vy do něj kopnete. Je to nedobrovolné a nemusí to nutně znamenat, že se jim toto chování líbí.

Aby byl čas strávený s vaším psím kamarádem obohacující pro vás oba, věnujte pozornost jakýmkoli počátečním příznakům strachu, úzkosti a stresu a také pochopit známky spokojeného a šťastného zvířete. To je zásadní pro prohloubení vztahů, bezpečnější život se psy a pro jejich šťastnější, zdravější a plnohodnotnější život.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube