Jsou zebry bílé s černými pruhy nebo černé s bílými? A proč je vlastně mají?

Přidat na Seznam.cz

Otázka, zda jsou zebry bílé s černými pruhy nebo černé s bílými pruhy, se může zdát jako pokus o vtip. Ve skutečnosti máme odpověď založenou na vědeckém bádání, kterou zveřejnil web britanica.com.

Podle vědců jsou zebry černé s bílými pruhy, i když se na první pohled může zdát, že opak je pravdou. Vždyť černé pruhy mnoha zeber končí na břiše a směrem k vnitřní straně nohou, takže zbytek se jeví jako bílý. Ale zdání klame. Výsledek se zakládá na několika vědeckých studiích.

Celá srst zebry, černá i bílá, vyrůstá z folikulů, které obsahují buňky melanocytů. Tyto buňky jsou přítomny u všech zvířat a jsou primárně zodpovědné za tvorbu pigmentu, který dává barvu kůži a srsti. V obou případech produkují buňky melanocytů melanin, pigment, ​​který je viditelný navenek. U zeber určují tito poslové, které melanocyty dodají pigment do které části srsti, a vytvoří tak černobílý vzor zebry. U zeber je důležité, že jejich bílá srst dokazuje nepřítomnost melaninu; bílá barva není pigment, ale nepřítomnost pigmentu. 

Vzhledem k tomu, že bílé pruhy existují pouze proto, že je pigment odepřen, černá je chápána jako „výchozí“ barva zebry.

Pod vší tou srstí mají zebry černou kůži. Vyholená zebra by mohla být téměř k nepoznání jako celočerné zvíře.

Otázka zodpovězena! Nicméně, výzkumníci si stále nejsou jisti, proč zebry vůbec mají pruhy. V historii studování zeber vědci navrhli nejméně 18 různých teorií o tom, proč mají zebry pruhy. Vysvětleními vykládali od maskování přes ochranu před predátory až po známky jedinečnosti, jako je lidský otisk prstu. 

Nedávné studie se dokonce zaměřily na testování několika možných teorií pruhů zeber, z nichž nejoblíbenější je ochrana před kousavými mouchami a nebo termoregulace.

Ve studii, kterou zveřejnilo Caro, a dalších z roku 2014 vědci zjistili, že pruhovaná zvířata se objevují častěji v oblastech s výskytem kousavých much, což potenciálně znamená, že kousavé mouchy mají problém vidět pruhovaný nebo černobílý povrch a nepovažují ho jako bezpečné místo k přistání. 

Zdroj: britannica.com