Kasuár je pták, který neváhá napadnout člověka

Přidat na Seznam.cz

Kasuár je vybavený dýkami, silnými pařáty a velikostí. Není divu, že chovatelé k nim chodí chránění protiúderovým štítem.

Kasuáři

Tihle velcí nelétaví ptáci žijí v Austrálii a na Nové Guineji. Archeologové se domnívají, že tamější obyvatelé je lovili a i odchovávali z ukořistěných vajec. Prvního kasuára popsal švédský přírodovědec Carl Linné v 18. století.

Kasuáři jsou důležití i pro rostliny. Zajišťují jejich přenos; kasuár sežere rostlinu se semeny, ta projdou zažívacím traktem a kasuár je ve výkalech nechá dál. Takto ho potřebuje až 70 druhů rostlin. Ostatní ptáci to nezvládnou, protože jsou semena moc velká a nebo jedovatá.

Hned po pštrosovi je kasuár druhým největším ptákem na světě. Může mít až 2 metry na výšku a vážit 70 kilo. Je zajímavé, že samice jsou větší a barevnější než samci. Zřejmě je to proto, že u kasuárů sedí na vejcích samec. Barevnými krky se liší jednotlivé druhy kasuárů, celkem jsou 3: kasuár přílbový, kasuár severní a kasuár malý.

Kasuáří útok

Kasuáři pro útok používají kopy nohama ve výskoku. Na každé noze mají tři prsty s ostrými drápy. Nejsilnější je na prostředním prstu a může mít přes 12 centimetrů. Tyto drápy používá jako dýky a při výkopu vetřelce dokáže hodně poranit. Útočit může bez důvodu a bez vyprovokování, proto je lepší se jim vyhnout obloukem. Své o tom vědí chovatelé v ZOO, kteří pro svojí ochranu používají protiúderové štíty, podobné těm, jako má policie.

Kasuáří hřebínek

Hřebínek je pro vědce stále záhadou. Jediné jisté je, že se jedná o keratinový výběžek. Nejnovější poznatek uvádí, že slouží k termoregulaci nebo dorozumívání. Jiné hypotézy zase říkají, že slouží k rozhrabávání země, jako zbraň v boji mezi kasuáry nebo k rozhrnování hustých větví.

Pokud vás kasuár zaujal, můžete se na něj kouknout v Zoo Praha, Jihlava nebo Zlín.

Zdroje: YouTube, Wikipedia