Kdo z koho? Sledujte, jak si leopard zahrává s nesprávným dikobrazem

Přidat na Seznam.cz

Dopravní zácpy jsou způsobeny různými věcmi, ale souboj dikobraza s leopardem musí být jedním z nejneobvyklejších. Těsně před auty vidíme leoparda, který pokouší štěstí při boji s dikobrazem.

Leopard versus dikobraz

Dikobrazi jsou jedinečná zvířata s velmi účinným obranným mechanismem, připomíná web A-Z-Animals.
Vyskytují se v Asii a Evropě, ale také ve Střední, Severní a Jižní Americe. Obvykle jsou velmi učenliví a nevyhledávají problémy, ale dikobraz v tomto videu se musel na svou obranu pořádně ohánět. To není nic neobvyklého. Jsou třetím největším hlodavcem na světě a často je lze vidět, jak se postaví predátorům, včetně leopardů.

Dikobraz leoparda pořádně zmátl

Leopard nejprve vypadá trochu zmateně, ale pak začne dikobraza mlátit svými velkými tlapami. Odvážný hlodavec se neustále otáčí zády k velké kočce, aby se díky svým ostnům predátorovi ubránil. Tato úhybná taktika je velmi účinná.
Můžeme tedy předpovědět, kdo v tomto střetnutí zvítězí? Dikobrazí ostny jsou velmi účinné při odrážení velkých koček. V přímém souboji by velká kočka mohla dikobraza porazit, protože je rychlejší a silnější. Musí však najít způsob, jak se přes tyto ostny dostat! Existují pouze dva způsoby, jak toho dosáhnout. Velká kočka může dikobraza překvapit a převrátit ho na záda, čímž mu odhalí nechráněné břicho. Na to už je ale pro levharta pozdě, protože dikobraz v tomto videu už ví, že tam je! Druhou možností je lstivě obejít pichlavého hlodavce zepředu, zatímco on couvá, a to za použití lsti a obratnosti. Na to tento levhart ještě nepřišel a místo toho je neustále konfrontován s těmi obrovskými ostny.
Pro predátora, jako je leopard, je lov nakonec především o vyvážení rizika a odměny. Na konci tohoto záběru, kdy si leopard olizuje poraněnou tlapu a uvědomí si, že boj s dikobrazem mu za další riziko nestojí.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube