Kdy začínají koťata jíst potravu? Dost možná dříve, než si myslíte

Přidat na Seznam.cz

Koťata procházejí rychlým vývojem a během několika týdnů se z vrtkavých chlupatých kuliček stávají čilé mladé kočky. Kdy tedy koťata začínají jíst jídlo? Máme pro vás odpověď.

Kdy se koťata odstavují?

V prvním roce života probíhá u koček obrovský růst, přičemž ten největší se odehrává v prvních šesti měsících, píše web DailyPaws. Jen během prvních dvou týdnů se jejich tělesná hmotnost zdvojnásobí.
Co jedí koťata od narození do zhruba 4 týdnů věku? Výhradně mateřské mléko, takže vaším úkolem jako rodiče zvířete je zajistit, aby se kočičí máma měla co nejlépe. Ujistěte se, že máma má snadný přístup k potravě, vodě a k záchůdku, protože mléko je hlavním zdrojem výživy pro koťata. Pokud koťata pěstujete nebo se staráte o zatoulaná koťata, převezmete roli mámy kočky s krmením z láhve zhruba na stejnou dobu. Uvědomte si, že koťata nejsou schopna chodit sama na záchod zhruba do 3 týdnů věku. Do té doby je matka stimuluje olizováním jejich malých zadečků. Poraďte se s veterinářem, jak povzbudit své malé svěřence k vyprazdňování, pokud jsou bez mámy.
Když jsou koťata stará 3-4 týdny, všimněte si, že se začnou učit chodit. Lezou kolem, převalují se se svými sourozenci a nekonečně je zajímá, co dělá kočičí máma, zejména když jí dáváte jídlo. Protože jim rostou i tenké zoubky, mohou koťata začít jíst jídlo s mírou, ale nenuťte je.

Čím krmit koťata?

Existuje speciálně sestavené krmivo pro koťata, které obsahuje všechny základní živiny potřebné pro optimální růst. Hledejte na obalech nápisy, které uvádějí, že složení odpovídá normám. První tři nebo čtyři složky, které jsou uvedeny podle hmotnosti, by měly tvořit hlavní část krmiva, přičemž maso by mělo být blízko vrcholu.

Pro výživu novorozených koťat, ve staří přibližně 1-4 měsíce věku, se doporučuje podávat krmivo od značky Royal Canin Mother a Babycat ve vlhké i suché variantě a o další doporučení můžete požádat svého veterináře. Vyhněte se krmení koťat krmivem pro dospělé kočky nebo psy, protože ani jedna z těchto možností nemá vhodné složení, které by zajistilo zdravý růst kotěte. Rozmístěte několik mělkých misek, přibližně jednu na kotě, v blízkosti místa, kde se primárně nachází stelivo. Koťata nemohou chodit příliš daleko, takže pohodlí je klíčové. A kolik krmiva kotěti dávat? Zhruba polévkovou lžíci.

Kdy mohou koťata jíst mokré krmivo?

Kdykoli během čtyř až šesti týdnů, kdy koťata začínají jíst krmivo, protože je pro ně snadno stravitelné. Pokud to ještě neudělala jejich máma, přiveďte je k misce a jemně jim několikrát vložte do tlamičky kousek potravy.

Kdy mohou koťata jíst suché krmivo?

Vlastně není problém, aby v tomto období ochutnala i granule, pokud jsou navlhčené teplou vodou v poměru 1:3, takže je z nich kašička. Jakmile jim dorostou zuby, budou moci křupat, co hrdlo ráčí.

Kdy kotě krmit

Volný režim krmení spočívá v tom, že koťatům necháváte neustále malé množství krmiva a zároveň sledujte, kolik toho snědí, a ujišťujte se, že příliš nepřibírají na váze. Jakmile máma kočka dokončí proces odstavení během šesti až osmi týdnů, všimnete si, že koťata přestávají kojit a vydávají se za potravou přibližně třikrát až čtyřikrát denně. Dbejte také na to, aby měla po celý den přístup k čerstvé vodě.

Zdroj: dailypaws.com