Když zvíře pomáhá jinému zvířeti. Podívejte se na 5 dojemných videí, která zachycují toto chování

Přidat na Seznam.cz

Stejně jako u lidí bylo u mnoha zvířat pozorováno altruistické chování. Altruismus v podstatě znamená nezištný zájem o blaho druhých, píše web OneGreenPlanet. Někdy se zvířata vystavují nebezpečí, aby pomohla zvířeti v nouzi, a jindy prostě poskytují útěchu a pozornost, když je jiné zvíře ve stresu. I když ne vždy přesně chápeme, co zvířata motivuje k altruistickému chování, ukazuje toto chování složitost chování a poznávání zvířat. Jsou také inspirativním a hřejivým obsahem! Níže vám ukazujeme videa, ve kterých zvíře přišlo pomoct jinému zvířeti.

Prasátko pomáhá utěšit kočku, která má záchvaty

Kotě Sriracha trpí vzácnou neurologickou poruchou, která způsobuje problémy s rovnováhou a záchvaty. Někdy se u ní objevují obzvlášť silné záchvaty, po kterých se několik dní necítí dobře. Během jednoho z těchto období se na kotě upnulo osiřelé selátko Batman. Jak je vidět na videu, kdykoli Batman vycítí, že Sriracha prožívá těžké období, přitulí se k ní a dělá jí společnost. Zatímco Sriracha možná nikdy nezažije „normální“ kočičí zážitek, má něco mnohem většího: Batmanovo přátelství. Všichni potřebujeme tak intuitivního a uklidňujícího přítele, jako je Batman! Nejlepší na tom je, že Batman pravděpodobně není anomálie, prasata jsou známá jako neuvěřitelně inteligentní a společenská stvoření!

Opice adoptuje zatoulané štěně

Zatoulaným mláďatům těžko někdo odolá a tento makak není výjimkou! Dvojice se sblížila na ulici v indickém městě Rode, když si opičák vzal štěně do své péče. Opice se k malému štěněti chová různě ochranitelsky. Například ho ošetřuje, brání ho před ostatními psy a dokonce mu dává jíst jako prvnímu. Starostlivá opice štěně neustále nosí na rukou a oba se v Rode postarali o pěknou podívanou!

Orangutan zachránil ptáče před utonutím

V dublinské zoologické zahradě přihlížející diváci s úžasem sledovali a natáčeli orangutana, který se choval neobvykle. Orangutan Jorong si všiml ptáčátka, které se snažilo udržet na hladině, a jako zázrakem mu podal pomocnou ruku. Opatrně použil list, aby se ptáček měl čeho chytit jako páky. Pak ptáčka opatrně zvedl a vedl ho na břeh. Jak naznačuje jásot přihlížejícího davu, toto chování je ohromující!

Medvěd zachránil vránu před utonutím

V podobném případě si medvěd v budapešťské zoo všiml vrány, která se topila ve vodě v okolí výběhu. Medvěd vykoukl přes okraj a zvědavě se zadíval na ptáka, který zběsile mával o pomoc. V jednu chvíli na videu obě zvířata naváží oční kontakt, zatímco vrána volá. Medvěd pak sáhne robustní tlapou do vody a pomůže ptákovi na okraj. Po záchraně vrány se medvěd vrátí k jídlu a kličkuje kolem, aniž by si vrány všímal. Zdá se, že medvěd vycítil nouzi vrány a jednal z čisté touhy zvířeti pomoci.

Pes adoptuje kachňátka

Desetiletý labrador Fred na sebe vzal pořádnou zodpovědnost, když se na hradě v Anglii našel hejno kachen bez matky. Fred se neohroženě ujal role ochránce těchto kachňat, která se ráda vozí na jeho hřbetě. Často bere devět kachňat dolů do hradního příkopu, aby mohla trénovat plavání. Jak je vidět na videu, Fred se ke kachňatům chová klidně a zdrženlivě, což je ideální, protože tato stvoření jsou neuvěřitelně malá a křehká. Navzdory rozdílům mezi kachňaty a psy projevil Fred zřejmě vnitřní touhu těmto osiřelým ptákům pomáhat.

Zdroj: onegreenplanet.org