Kliďas kapybara se sveze krokodýlovi na zádech

Přidat na Seznam.cz

Představte si, jak byste se cítili na pláži plné slunících se… krokodýlů. Kapybara se toho nebojí. Projít mezi krokodýly k vodě? Bez problému. Svést se krokodýlovi na zádech? Jde se na to. Jestli se ptáte, jak to že ji ty zubaté příšery neslupnou jako malinu, čtěte dál.

Jihoamerická kapybara vodní je největší žijící hlodavec. Na délku měří víc než metr, na výšku 55 cm v kohoutku a váží jako průměrný člověk.

Jako kapybara ve vodě

Jak naznačuje druhové jméno, kapybara miluje vodu. Její mohutné tělo se na souši rychle přehřívá, takže potřebuje chlazení. Pohybu ve vodě je skvěle přizpůsobená. Díky vysoko položeným nozdrám může bez problémů dýchat nad hladinou. Ačkoli má na nohou prsty zakončené drápy ve tvaru kopýtka, mezi prsty najdeme i krátkou plovací blánu.

Když se cítí v ohrožení, utíká do vody. Je zdatným plavcem a před útočníkem se dokáže schovávat i 10 minut pod hladinou. Proti pumám, jaguárům a anakondám, kteří by si rádi smlsli na jejím chutném masíčku, je to výborná obranná taktika. Co ale krokodýli?

Nejlepší kamarádi?

Kapybary a krokodýlové či kajmani spolu dokáží koexistovat. Z některých fotografií a doprovodných článků by se mohlo zdát, že jsou to dokonce nejlepší kamarádi.

To je trochu zavádějící. Hladový krokodýl si na menší kapybaře rád pochutná. Jenže kapybara dokáže velmi dobře číst řeč predátorova těla a pozná, když je na lovu. Pokud je krokodýl sytý a odpočívá, není důvod se znepokojovat. Pak vznikají fotografie a videa, na kterých neohrožená kapybara prochází kolem ležících plazů a nic se jí nestane.

V tomto případě se kapybara sveze na zádech krokodýla. Podívejte se sami, jak nepravděpodobné situace mohou v přírodě vzniknout.

@capyafterparty What happened to Capy after the video #capybara #crocodile #capivara #capybaratok #capybaraforever ♬ original sound – CapyAfterParty

Kapybara má mezi zvířaty jiné přátele. Internet je plný fotografií, na kterých si jiná zvířata dělají z kapybary živý gauč. Ptáci a opice jí sedají na záda, aby z její husté srsti vybírali hmyz. Je to vzájemně výhodné, kapybaru nic nesvědí a její kamarádi se snadno nakrmí.

Zdroj: A-Z Animals, Capybara Facts, Chirps and Squeaks