Kočičí chování

Přidat na Seznam.cz

Máte doma kočku a občas si kladete otázku, co vám chce svým chováním dát najevo? Pokud trochu tápete, jistě vám přijde vhod malý kočičí překladač, díky kterému už budete vědět všechno, co je potřeba.

Něco zaujalo její pozornost

Vaše kočka sedí na parapetu a dívá se ven, když najednou začne vydávat krátké cvrlikavé zvuky. To kočky obvykle dělají, když jsou podrážděné nebo vzrušené. Možná nám tím říkají, že venku je ještěrka nebo pták. Cvrlikáním mohou také vyjadřovat, že chtějí pozornost.

Cítí bolest nebo nepohodlí

Na druhém konci spektra vokalizace je řev a vytí, které jsou obvykle spojeny s bolestí, nemocí nebo nepohodou. V případě, že je kočce špatně a chystá se zvracet, opět může zařvat, čímž signalizuje, že máte přinést papírový ubrousek nebo hadr na podlahu. Mňoukání může být také teritoriální chování, které kočky používají, když se cítí ohroženy jinými kočkami nebo zvířaty. Kočky se také mohou začít schovávat, pokud je něco bolí.

Problém s kočičím záchodem

Pokud si všimnete, že se vaše kočka vyprazdňuje mimo záchod, může to být způsob, jakým vaše zvíře vyjadřuje, že se mu něco nelíbí na současném uspořádání toalety, například její umístění. Pokud je v domácnosti více koček nebo domácích mazlíčků, může toto chování také signalizovat, že je o záchod příliš velká konkurence, nebo že se vaše kočka bojí, že by mohla být při používání záchodu pronásledována nebo napadena. Vaše kočka se vám také může snažit sdělit, že je pro ni záchůdek příliš špinavý.

Cítí se pohodlně

Předení je dobrým znamením, že je vaše kočka spokojená a cítí se ve vaší přítomnosti dobře. Nezapomeňte však věnovat pozornost řeči těla vaší kočky při vrnění, abyste se ujistili, že není nervózní nebo vyděšená. Pokud má zdvižený ocas, pokud se otírá obličejem o věci nebo o vás, anebo pokud před vámi odhaluje břicho, je to znamení, že je vaše kočka uvolněná.

Má vás ráda

Kočky projevují náklonnost různými způsoby a používají jemné i méně jemné signály, aby vám daly najevo, že jim na vás záleží. Pokud vám kočka hněte ruku nebo nohu, zpravidla tím dává najevo, že vás má ráda. Dobrým znamením je i to, když se o vás kočka tře, protože na vás zanechává feromony, kterými si vás označkuje jako svoje.

Nudí se a chce pozornost

Kočky mají velmi specifické způsoby, jak vám dát najevo, že jsou nedostatečně stimulovány. Pokud vaše kočka nepřestává shazovat předměty z komody nebo kuchyňské linky, pravděpodobně se nudí a snaží se zabavit. Kočka se může takto chovat, protože ví, že malá destrukce u vás vyvolá reakci. Proto jí v takové chvíli věnujte větší pozornost a jistě se svým chováním brzy přestane.

Zdroj: PetMD