Kočičí hygiena: S čím si kočky poradí samy a s čím potřebují pomoc?

Přidat na Seznam.cz

Kočky jsou známé jako velmi čistotná zvířata. Ovšem i ta občas uvítají pomoc lidské ruky. Podívejte se, jak kočičí hygiena vypadá, co váš mazlíček zvládne sám a s čím byste mu mohli pomoci.

Čistota je pro ně na prvním místě

Kočky jsou dobře známé jako velmi čistotná zvířata. Není proto divu, že až 50 % dne tráví tím, že se čistí. Nejedná se ale pouze o hygienu, kočkám dokonce ani tak nezáleží na tom, že mají srst neustále hebkou a lesklou. Olizování srsti má totiž vícero důvodů. Jedním z nich je instinktivní odstraňování zbytků potravy a dalších pachových látek, aby je potenciální predátoři nezaznamenali.

Olizováním také rovnoměrně rozvádí své přirozené oleje po srsti. Tento olej chrání před vlhkostí a uzavírá teplo. Také se předpokládá, že jejich sliny obsahují enzymy, které z nich dělají přírodní antibiotikum.

Téměř všechno zvládají bez nás

Kočky jsou samostatná zvířata, která se díky své hygieně udržují v čistotě, zdravá a v teple. K tomu nás opravdu nepotřebují. Vzájemná hygiena těchto zvířat navíc posiluje jejich vztahy. Pokud navíc nemají čistou toaletu, najdou si jiné nenápadné místo, a dá se říct, že po sobě i „uklidí“, tedy alespoň se snaží zamaskovat pachy. Jsou ale věci, se kterými jim musíme, nebo bychom měli, pomáhat.

Pomocná ruka

Například zmiňovanou toaletu bychom měli udržovat čistou, protože v tom si kočka sama nepomůže. Ačkoliv se kočky čistí samy, je dobré je čas od času vykoupat, obzvláště tehdy, jsou-li silně ušpiněné z pobytu venku. Experti ale radí, abychom kočku postupně připravovali, a vždy ji odměnili – většina koček totiž nesnáší vodu. Při koupání je ale důležité dbát na to, aby se voda nedostala do očí nebo uší.

Během „kočičí hygieny“ si kočka sama odstraní část přebytečných chlupů, ovšem i zde se vyplatí malá pomocná ruka. Když kočku občas vyčešete, ulevíte ji tím. Nakonec je dobré vědět, že ačkoliv možná kočičí sliny působí jako antibiotikum, je-li kočka zraněná, navštivte veterináře.

zdroj: readersdigest, figopetinsurance, petswebmd, wamiz