Kočičí stáří: 7 běžných nemocí a co na ně pomáhá

Přidat na Seznam.cz

S rostoucím věkem se u koček zvyšuje i riziko onemocnění. Mnohé potíže souvisejí s věkem a jsou zcela normální, ale měl by je léčit veterinář nebo praktický lékař, aby kočka měla co nejmenší bolesti. Nejčastější kočičí nemoci shrnuje web Cat News.

Kočky se s přibývajícím věkem také mění, stejně jako lidé. Proces stárnutí ovlivňuje mnoho tělesných funkcí: Oči a uši již nefungují tak dobře jako dříve, metabolismus se zpomaluje, zvyšuje se potřeba odpočinku. Jaké nemoci naše kočičí mazlíčky trápí nejčastěji?

1. Artróza – nelze vyléčit, ale lze ji léčit

Samotné onemocnění nelze vyléčit, ale lze ho zmírnit a zpomalit jeho průběh pomocí léků. Jako alternativu lze zvážit homeopatické přípravky od veterinárního lékaře. Majitelé koček by měli dbát na to, aby pro kočičího pacienta vytvořili prostředí přátelské k artróze, a to bez ohledu na způsob léčby.

2. Chronické selhání ledvin

Kočky, které jsou léčeny s pomocí medikace, se mohou v mnoha případech dožít normálního věku. Samotné onemocnění není vyléčitelné, ale lékařský zásah může zpomalit jeho průběh. Po stanovení diagnózy onemocnění je užitečným terapeutickým opatřením také přechod na nízkofosfátovou dietu.

3. Demence

Majitelé koček by měli včas přijmout opatření, aby zvířeti poskytli bezpečí a dobrou orientaci v domácnosti. Čím je kočka starší, tím je pravděpodobnější, že se u ní rozvine demence.

Doporučuje se kočku zaměstnat, například pravidelnou a jednoduchou hrou. Dobře se hodí hry, při kterých kočka musí používat hlavu.

4. Diabetes: Kdy kočky potřebují inzulín?

Onemocnění je chronické a vyžaduje důkladné vyšetření veterinářem, který sestaví individuální léčebný plán. Při cukrovce druhého typu si tělo kočky stále samo vyrábí inzulín. Vhodná terapie může stimulovat a zvýšit produkci. Kočky s cukrovkou druhého typu se mohou zcela uzdravit. Pokud má zvíře cukrovku prvního typu, je stejně jako člověk s cukrovkou závislé na celoživotním podávání inzulínu. Při léčbě inzulinem však mohou zvířata dosáhnout téměř normálního kočičího věku. V obou případech se doporučuje změna stravy a podávání takové, která je bohatá na bílkoviny.

5. Kočičí odontoklastické resorpční léze. Když hrozí ztráta všech zubů.

Vzhledem k tomu, že příznaky jsou podobné příznakům zubního kamene, je pro stanovení diagnózy nutné provést rentgenové vyšetření čelisti. Na tuto nemoc neexistuje žádný lék. Onemocnění lze zastavit tím, že veterinář odstraní postižené zuby včetně kořenů. Většina koček si naštěstí časem poradí překvapivě dobře i s několika málo zuby nebo dokonce bez nich. V závislosti na stavu chrupu může být užitečná a nezbytná změna stravy.

6. Rakovina nemusí být rozsudkem smrti

Rakovina nemusí být rozsudkem smrti! V některých případech stačí k odstranění nádoru jediný chirurgický zákrok. Cílená léčba vyžaduje, aby veterinární lékař stanovil přesnou diagnózu a plán léčby. Radioterapii lze použít jako podpůrné opatření ve středně závažných případech.

I při zhoubném nádoru může mnoho koček, které jsou vhodně léčeny, často žít mnoho měsíců nebo let. Vzhledem k tomu, že riziko vzniku rakoviny se s věkem zvyšuje, měl by veterinář starší kočky jednou ročně vyšetřit na přítomnost zhoubných vředů.

7. Hypertyreóza by měla být kontrolována léky

Pokud je hypertyreóza diagnostikována včas, lze ji dobře léčit pomocí léků. Hlavním cílem je snížit produkci jódu. Jód je důležitou součástí hormonu štítné žlázy. Při hypertyreóze je produkován v nadměrném množství. Účinná látka thiamazol může snížit přeměnu jodidu na jód a tím obnovit rovnováhu ve štítné žláze. Chirurgické odstranění štítné žlázy může být užitečné v závažných případech.

Zdroj: cat-news.net