Leguán švihl opici ocasem. To se jí zřejmě nelíbí

Přidat na Seznam.cz

Leguán, kterého uvidíte na níže přiloženém videu, je očividně nešťastný z toho, že opice narušila jeho osobní prostor. Na jeho přítomnost tak reaguje šlehnutím ocasem, které primáta rozzuří natolik, že ho za něj chytí.

K čemu leguáni používají svůj ocas?

Ocas je důležitou součástí těla leguána a tvoří velkou část jeho délky. Používají ho k udržování rovnováhy a plavání, informuje web A-Z-Animals. Nejpozoruhodnějším účelem je však bičování nepřátel. Člověku sice nezpůsobí žádné zlomeniny, ale může mu způsobit modřiny.

Mohou leguáni opravdu přijít o ocas?

Ano, mohou, a když se tak stane, může to být pro majitele leguána domácího velmi nepříjemné! Stejně jako mnoho jiných ještěrů si leguáni „sami amputují“ ocas, čemuž se také říká „autotomie ocasu“. Je to obranný mechanismus, který leguánům umožňuje uniknout, když je predátor chytí za ocas. Oddělený ocas ještěrky se může třást až 30 minut. To predátora odláká, zatímco ještěrka uniká. V době nebezpečí leguán stáhne svaly kolem lomné linie a tím ocas uvolní. Cévy a nervy jsou zcela přerušeny, i když krvácení je obvykle velmi malé.

Zdroj: a-z-animals.com, TikTok