Kočkám nejste lhostejní. Ví, kde se právě nacházíte

Přidat na Seznam.cz

Pokud máte doma psa, jistě víte, že je vám stále v patách. Za každé situace. Štěňátko vás nenechá si dojít ani na záchod. Ale co kočky? Těm jsou přece jejich páníčci lhostejní, žijí si vlastním životem. Studie, kterou zveřejnil Treehugger, dokazuje, že kočky moc dobře ví, kde se nacházíte. A jsou velice překvapené, když váš hlas slyší jinde, než by čekaly.

Studii provedla žena jménem Saho Takagi z Kjótské univerzity v Japonsku, kterou zajímalo, jestli podle směru hlasů kočky odhadnou, kde se jejich majitelé nacházejí. Takagi se svými kolegy pouštěla kočkám v domácím prostředí nahrávky, na kterých majitelé své kočky oslovovali jejich jmény. Reproduktory byly umístěny daleko od sebe a nahrávky byly kočkám přehrávány, když byly v místnostech samy. Nahrávky se přehrávaly nejdříve v jednom reproduktoru a následně ve druhém, takže to působilo, že se majitelé kočiček teleportovali na jiné místo.

Skupina osmi lidí sledovala videozáznamy reakcí koček a vyhodnocovala míru překvapení koček na základě akcí, jako jsou pohyby uší, hlavy a rozhlížení se kolem sebe. Kočky vypadaly velmi překvapeně, když se jejich majitelé hlasově teleportovali a nebyli tam, kde kočky očekávaly, že budou. Logicky došlo k rychlému otočení hlavy ve směru hlasu a rozhlédnutí se.

Studie tedy naznačují, že kočky používají svůj sluch k mapování polohy svých páníčků. Jedná se o druh socioprostorového poznávání. V minulosti již bylo dokázáno, že socioprostorové poznávání je pro některé druhy zvířat užitečné. Pomáhá jim poznat polohu jiných živých tvorů, a to včetně predátorů, kořistí a členů jejich tlupy, což může být užitečné zejména při špatné a omezené viditelnosti.

Podle vědců je to ovšem poprvé, co byla sociálně-prostorová kognitivní schopnost identifikována u koček. Z výzkumu tedy vyplynulo, že kočky mají schopnost si v mysli představovat neviditelné. Jedná se o schopnost, která je základem kreativity a představivosti. Tím pádem se předpokládá, že mají kočky hlubší mysl, než si kdo doposud myslel. Kočky se tak mohou sice tvářit, že jim jste lhostejní, ale v hloubi duše vám věnují velkou pozornost.

Zdroj: treehugger.com