Kočky nejsou jediná zvířata, která předou
Když si představíte zvíře, které přede, jako první vás napadne kočka. Někdy je proto těžké pochopit, že předou i jiná zvířata. O jaké druhy se jedná?
Medvědi černí
Vrnění je víc než jen výraz spokojenosti. Snižuje stres, zvyšuje průtok krve, a dokonce léčí kosti a svaly, informuje AZAnimals. Potenciální léčebné účinky vrnění jsou pozoruhodné a týkají se mnoha různých druhů zvířat.
A vrnění se týká i medvěda černého, kdy jej matky používají jako způsob, jak pomoci svým mláďatům se uvolnit a uspat je. Jedná se tak o jeden ze způsobů jejich komunikace. Nicméně medvědi mezi sebou používají další řadu vokalizace. Některé z těchto zvuků zahrnují klapání čelistí, sténání a tiché vrčení. Medvíďata černá vrní, když se cítí uvolněná nebo je matka kojí.
Liška fenek
Snad každý zná tu písničku „Co říká ta liška?“ Lišky jsou poměrně hlasití a společenští tvorové. Tyto konkrétní lišky se obvykle vyskytují na Sahaře a žijí v koloniích čítajících až 10 dalších lišek. Jedním ze způsobů jejich komunikace je vrnění. Lišky to dělají, když se cítí v bezpečí, jsou uvolněné, nebo se dokonce mazlí. Zvuky podobné mručení může vydávat i liščí matka, když krmí svá mláďata.
Morče
Vrnění je zvuk, který morčata vydávají pravidelně. Majitel se však musí naučit, co jednotlivé zvuky znamenají. Morčata tento zvuk vydávají nejen, když jsou spokojená, ale také z rozmrzelosti nebo strachu. Uvolněné vrnění znamená, že je váš chlupatý přítel spokojený a šťastný. Pokud je však vysoko posazené, může být známkou rozmrzelosti. Pak následuje krátké mručení, po kterém se morče nehýbe. To signalizuje úzkost nebo strach.
Medojed
Medojed je zavalitý a odolný tvor, který se vyskytuje v Asii, Africe a na indickém subkontinentu. Tato zvířata se musela naučit žít a přizpůsobit se ekosystému. Medojedi na sebe často vrní, když spolu komunikují. Tento zvuk mohou vydávat také na znamení uvolnění a spokojenosti.
Gorily stříbrohřbeté
Je překvapivé, že i gorila stříbrohřbetá vrní. Tento zvuk vycházející od mohutných, ohrožených tvorů působí téměř zastrašujícím dojmem. Gorily to však dělají při jídle, když jsou nervózní a když jsou šťastné.
Netopýři
Netopýři jsou děsivá stvoření a většinu lidí děsí. První, co je ve spojitosti s netopýry napadne, jsou upíři a sání krve. Vrnění je však pravděpodobně to úplně poslední, co člověka napadne, když si představí netopýra. Netopýři mohou být ve skutečnosti výbornými domácími mazlíčky a v rukou svých majitelů často vrní.
Veverky
Veverky jsou velmi upovídaná zvířata. V závislosti na prostředí vrní, pískají, cvrlikají, „štěkají“ a pláčou. Vrnění je jedním z hlasových signálů, kterými veverka varuje ostatní veverky před nebezpečím. Tento zvuk jí pomáhá zbavit se momentu překvapení ze strany predátora. Stejně jako u jiných zvířat může také znamenat, že je veverka spokojená a uvolněná. Někdy mohou také vrnět, když jsou podrážděné.
Zdroj: a-z-animals.com, Youtube