Kolem lodi krouží plejtváci obrovští! Podívaná, kterou zažijete jen jednou

Přidat na Seznam.cz

Toto video, které bylo natočeno u pobřeží San Diega v Kalifornii a které má již téměř 1,5 milionu zhlédnutí, je tím videem, díky kterému si plejtváky zamilujete. Posaďte se a vychutnejte si tyto záběry.

Magická monstra oceánů

Na plejtvácích, něžných obrech oceánů, je něco velmi zvláštního. Vyskytují se po celém světě a to v subtropických i polárních vodách, píše A-Z-Animals. Jsou zároveň také největšími živočichy na Zemi, dorůstají délky až 34 metrů a dožívají se až 90 let.

Navzdory obrovským rozměrům jim úzký tvar těla umožňuje poměrně snadno proplouvat vodou. Jejich velký, silný ocas se dvěma ploutvemi je velmi účinně pohání vpřed.

Plejtváci patří mezi velryby štítovce, což znamená, že místo zubů mají četné. Těmi filtrují potravu, jako je kril, malé ryby a korýši. Protože jsou tak velcí, potřebují ke svému životu hodně potravy. Množství, které denně sežerou, je však velmi proměnlivé. Letní měsíce tráví v chladnějších vodách, kde se rozmnožují, a v této době sežerou obrovské množství potravy. Na zimu se pak stěhují do teplejších vod, kde přijímají jen velmi málo potravy.

Osud plejtváků

Odhaduje se, že v našich oceánech žije 25 000 plejtváků, ale to je jen zlomek populace, která před 200 lety čítala 350 000 jedinců. Co se tedy stalo?

Za úbytek velryb může především jejich lov, který začal v 19. století. S tím, jak se zdokonalovala konstrukce velrybářských harpun, rostl počet velryb zabitých za rok. Velrybí populace byly decimovány, dokud nebyly v 60. letech 20. století konečně zavedeny určité kontrolní mechanismy. Jejich situace však zůstávala nadále nejistá a bylo zapotřebí dalších kontrol. Od roku 2022 je Mezinárodní svaz ochrany přírody klasifikuje jako ohrožené.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube