Koně spí ve stoje, ale nemají REM spánek

Přidat na Seznam.cz

Spací návyky koní jsou zcela odlišné od lidských. Koně podřimují různě dlouho během dne a uprostřed noci mají krátké záchvaty hlubokého spánku vleže. Spánkový režim koní se mění v závislosti na jejich věku.

Jak spí dospělý kůň

Dospělí koně nejčastěji odpočívají ve stoje, což však neumožňuje hluboký neboli REM spánek, píše web TheSprucePets. Aby mohl kůň upadnout do skutečného hlubokého spánku, musí být uvolněné všechny kosterní svaly, ale to se ve stoje stát nemůže. Ve stoje však koně upadají do hlubokého spánku, ale mohou se velmi rychle probudit a být bdělí. Jedná se o mechanismus přežití koní, protože se vyvinuli jako kořistnický druh.

Jak dlouho koně spí

Dospělí koně spí přibližně tři hodiny během 24 hodin. Délku a typ spánku ovlivňuje strava, teplota, pracovní zátěž, březost a pohlaví. Doba každé fáze spánku je velmi krátká, trvá vždy jen několik minut. Mladí koně mají tendenci spát více než dospělí koně. Starší koně mohou podřimovat častěji.

Polohy při spánku

Dřímající kůň nese svou váhu převážně na obou předních a jedné zadní noze. Jedna zadní noha je uvolněná a kopyto spočívá na špičce. Hlava a krk jsou svěšené, uši jsou uvolněné, oči zavřené a spodní ret může poklesnout nebo se cukat. Když koně prožívají hluboký spánek vleže, natáhnou se na zem.

Spací návyky

Koně si lehají, aby se opálili, a není neobvyklé, že si za teplého jarního dne lehne několik koní najednou ke společnému opalování. Často se stává, že zatímco si několik koní lehne, jeden nebo dva další zůstanou stát. Jedná se o přirozený způsob hlídání bezpečnosti stáda. Koně mají tendenci trávit méně času poleháváním v chladných zasněžených podmínkách, i když za slunečného dne někteří podřimují natažení na sněhu. Každý kůň má své vlastní spací návyky. Někteří spí pouze v noci, zatímco jiní spí i přes den.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube