Proč psi hrabou a jak jim v tom zabránit

Přidat na Seznam.cz

Proč můj pes hloubí díry? Určitě to znáte, sotva na zahradě spustíte svého čtyřnohého přítele z očí na pět minut, už vám vyhrabe kráter v záhonu. Nebo máte psa, který si venku vykope díru, než si lehne? Existuje mnoho důvodů, proč naši chlupatí přátelé hrabou, píše Haustiermagazin.

Psi například hrabou, protože zrovna loví myš, krtka nebo jiné zvíře. Někteří psi jsou do této činnosti tak zabraní, že úplně zapomenou na okolní svět a nevnímají povely. V takové chvíli už často ani ten nejhlasitější křik nic nezmůže.

Psi však hloubí díry také proto, že se nudí nebo kopáním získávají pozornost. Sice svému psovi můžete vynadat pokaždé, když jej při tom přistihnete, ne vždy to však bude mít ten správný účinek. Výtka je totiž také formou pozornosti. Existuje několik způsobů, jak to napravit:

  • Měli byste dbát na to, aby byl váš pes psychicky i fyzicky zaměstnán různými aktivitami. Nechte psa dělat něco jiného, za co ho můžete odměnit, například jej přivolejte. Tím, že mu dáte úkol, přerušíte nežádoucí chování pozitivním způsobem namísto trestání.
  • Nenechávejte psa na zahradě bez dozoru, pokud má tendenci hodně hrabat, nebo mu dejte něco na hraní v době vaší nepřítomnosti.

Zejména v horkém počasí mají někteří psi tendenci vyhrabat si před ulehnutím díru. Rozhrnutá zemina je příjemně chladivá a pomáhá zvířatům lépe se vyrovnat s horkem.

Někdy naši psi hrabou pro zábavu nebo jen tak pro radost a často divoce pobíhají sem a tam. Někdy se také snaží něco vykopat nebo zakopat.

Někteří čtyřnozí přátelé hrabou, protože jsou momentálně velmi vzrušení. Zbavují se tak stresu. Může se však jednat i o projev hyperaktivity. K takovému chování dochází, když se pes cítí být v konfliktu mezi dvěma podněty. Pokud váš pes například objevil něco, za čím se může honit, ale nesmí, protože jste mu dali pokyn sedni, začne hrabat současně a řešit vnitřní rozpor tímto způsobem.

Dalším důvodem mohou být hormony, které někdy vedou k hrabání u fen. Během říje mají některé z nich tendenci hloubit si nory pro mláďata. Toto chování se však může objevit, i když fena těhotná není.

Hrabání je přirozené chování

Možná jste v těchto popisech poznali svého čtyřnohého přítele a nyní přemýšlíte, co s tím lze dělat. Je důležité si uvědomit, že jde o zcela přirozené chování. Proto by mu 0mělo být umožněno. To neznamená, že musíte psovi dovolit upravovat vaše záhony. To znamená, že musíte nejprve zjistit důvod jeho hrabání, abyste mohli podniknout ty správné kroky.

  • Pokud kope díry, protože se nudí, potřebuje více pohybu.
  • Pokud hrabe, protože je velmi vzrušený, potřebuje pomoct, aby se uvolnil.
  • Pokud je v říji, možná byste se měli poradit s veterinářem, aby zjistil, zda je toto chování pro psa stresující.

Svému psovi můžete na zahradě vyčlenit zvláštní prostor, kde bude smět hrabat dle libosti. Můžete mu tam třeba poschovávat hračky nebo pamlsky, abyste mu ukázali, kde je hrabání povoleno. Zabránit mu v kopání na nežádoucích místech lze koneckonců pouze tehdy, když ho budete mít pod dohledem.

Stejně tak z hrabání jde udělat velkou zábavu například za odměnu. Můžete se k němu během procházky přidat a hrabat s ním.

Tímto způsobem zachytíte přirozenou potřebu svého chlupatého společníka a on ji může cíleně projevit. K dobrému vztahu se psem přispívá i společná zábava.

Tato činnost má také pozitivní účinky na vašeho domácího mazlíčka. Procvičuje si tak svaly a uspokojuje svůj lovecký instinkt. Pomáhá mu to zbavit se stresu a zároveň se mu přirozeným způsobem zkracují drápy.

Měli byste na něj však dávat pozor, protože kopání není pro psa vždy bezpečné. Může být například pokousán zvířetem v noře.

Závěrem…

Důvody, proč pes kope díry, mohou být různé. Jejich rozpoznání je nezbytné, abyste mu v nežádoucí aktivitě zabránili.

Hrabání by nemělo být zcela zastaveno, ale mělo by být vedeno směrem, který je pro obě strany přijatelný. Pokud si sami nevíte rady s nadměrným nebo nežádoucím kopáním, doporučuji vyhledat radu psího trenéra. Může vám pomoci zjistit příčinu a poradit vám.

Zdroj: Haustiermagazin, redakčně upraveno