Kosman je jedno z nejroztomilejších zvířat na světě. Tato opička váží sotva 100 gramů

Přidat na Seznam.cz

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké zvíře je na světě nejroztomilejší? Naši mazlíčci jsou možná roztomilí a mláďata tygrů a lvů jsou také kouzelná, jedno nejroztomilejších zvířat je i malá opička, kterou byste snadno přehlédli.

Miniaturní opička

Web AZ Animals umístil kosmana zakrslého do žebříčku nejroztomilejších zvířat světa. Kosman zakrslý je malá opice pocházející z amazonských deštných pralesů Jižní Ameriky. Je to nejmenší opice a jeden z nejmenších primátů na světě. Typický kosman váží něco málo přes sto gramů. Jeho další jména jsou kapesní opice, malý lev a nebo trpasličí opice.

Toto drobné zvířátko má zvídavý obličej a nadýchanou srst. Díky husté srsti opice vypadá větší, než je, aby zastrašila predátory, ovšem i přesto je tak malá, že bychom si ji možná ani nevšimli, uvádí web Fact Animal. Kosmani jsou silně ohrožení odlesňováním a lidskými zásahy a v současnosti jsou klasifikováni jako zranitelný druh.

Velká rodina, která drží spolu

Kosmani zakrslí jsou stromová a denní zvířata. Jako vysoce společenští primáti se sdružují do stabilních skupin 2-15 kosmanů. Obvykle se jedná o rodinné jednotky skládající se z chovného páru a jejich mláďat. Když spí v noci, obvykle se k sobě tulí, uvádí Animalia. Vzájemná péče je důležitou součástí jejich života, která posiluje vztahy mezi členy jednotek.

zdroj: AZ Animals, Fact Animal, Animalia