Krmivo pro kočky, jablka, mléko nebo odřezky tuku: Jaké další potraviny jsou pro vašeho psa jedovaté?

Přidat na Seznam.cz

Jako nejlepší přátelé člověka s námi psi dělají všechno: chodí na procházky po městě, jezdí v autě, hrají si na zahradě a tulí se k nám na gauči. Je tedy přirozené, že vzhledem k tomu, kolik času trávíme se svými čtyřnohými společníky, předpokládáme, že s námi mohou jíst také. Lidské potraviny však mohou být pro psy nebezpečné, a to i ty, které jsou pro nás zcela bezpečné, píše portál OA Now.

Důvodem, proč my můžeme jíst potraviny, které oni nemohou, je částečně to, že psi jsou mnohem menší než my. Také váží mnohem méně, což znamená, že jejich tělo nedokáže věci vstřebat tak rychle. Potraviny, které jsou naprosto vhodné pro konzumaci lidmi i jinými zvířaty, mohou být pro vašeho psa toxické a dokonce jedovaté, což představuje vážné ohrožení jeho zdraví a pohody. Proč? Protože všechna zvířata mají velmi rozdílnou rychlost metabolismu.

Česnek

Česnek patří do skupiny potravin allium, které mohou být pro psy smrtelné kvůli sloučenině zvané thiosulfát, která poškozuje červené krvinky. K vyvolání toxicity je zapotřebí velké množství česneku, ale některá plemena, zejména japonská (např. akity a shiba inu), jsou obzvláště náchylná. Příznaky otravy česnekem mohou být opožděné a projevit se až po několika dnech. Zatímco malá množství těchto potravin u některých domácích zvířat, zejména psů, mohou být bezpečná, velká množství mohou být velmi toxická.

Avokádo

Avokádo je nebezpečné pro mnoho zvířat, nejen pro psy, částečně kvůli fungicidnímu toxinu zvanému persin. Obecně se má za to, že pouze vysoké dávky jedu jsou skutečně smrtelné, ale i mírnějším příznakům, včetně zvracení a průjmu, je samozřejmě třeba se vyhnout, nemluvě o velkých peckách, které mohou být nebezpečné pro udušení.

Krmivo pro kočky

Přestože kočičí krmivo neotráví vašeho psa okamžitě, může časem vést k zánětu slinivky břišní a dalším zdravotním komplikacím, které mohou způsobit poškození orgánů a případně i náhlou smrt. Čas od času je to v pořádku, pokud jste v nouzi, ale rozhodně nekrmte svého psa kočičím krmivem trvale.

Mléko

Všichni savci jsou uzpůsobeni k tomu, aby jako kojenci pili mléko od matky a postupně si ho odvykali, jak rostou a přecházejí na vodu a pevnou stravu. Po kojeneckém věku se u savců nezřídka objevuje určitá míra intolerance laktózy při konzumaci mléčných výrobků obecně a zcela jistě i těch od jiných druhů (různí savci reagují různě, stejně jako jedinci v rámci těchto skupin). Ačkoli tedy mléko není pro psy technicky vzato jedovaté, vyplatí se ho mít na seznamu „nekrmit“. Některým psům nevadí, jiní kromě možných zdravotních problémů pociťují extrémní nepohodlí.

Divoké houby

Zatímco druhy hub, které koupíte v obchodě s potravinami, jsou pro psy obvykle bezpečné, divoké houby rostoucí na zahradě nebo v přírodě mohou být toxické. Pokud máte v okolí domu houby, nezapomeňte je pravidelně sbírat. Pokud přistihnete svého psa, jak se je snaží sníst ve volné přírodě, okamžitě mu v tom zabraňte.

Jablka

Ačkoli dužina jablek není jedovatá, semena mohou být jedovatá kvůli přítomnosti sloučeniny zvané amygdalin. Aby byla jedovatá, musí být zkonzumována ve velkém množství a musí být rozžvýkána, takže několik semen vašeho psa pravděpodobně nezabije. Pokud však plánujete psa jablky krmit, veterináři doporučují je nejprve vypeckovat a zbavit jadérek.

Alkohol

Ačkoli malé množství alkoholu většinu psů pravděpodobně nezabije, existuje možnost vážné otravy a dalších zdravotních problémů. Alkohol může způsobit výrazný pokles krevního tlaku, tělesné teploty a hladiny cukru v krvi, což může vést k záchvatům a v nejhorším případě i k selhání dýchání.

Hořčice

V malých dávkách není hořčice pro psy smrtelná, ve větším množství však může být toxická a obecně platí, že její konzumace není pro psa vhodná. Ve skutečnosti je hořčice kvůli své mírně toxické povaze často doporučována veterináři jako prostředek k vyvolání zvracení. Totéž platí pro hořčičná semínka, která se často používají při vaření.

Odřezky tuku

Ačkoli se může zdát, že je neškodné dopřát psovi tuk, který jste odkrojili z masa, veterináři to nedoporučují. Krmiva s vysokým obsahem tuku a syrové tuky mohou způsobit zvracení, průjem, a dokonce zánět slinivky břišní nebo infekci krve.

Káva

Kofein je pro psy toxický, a přestože je jeden nebo dva doušky nezabijí, není potřeba velké množství, aby způsobilo vážné následky. Kávová sedlina a další zdroje kondenzovaného kofeinu mohou také představovat vážné nebezpečí.

Cibule

Cibule je dalším příkladem potraviny z čeledi allium, která může být pro psy jedovatá kvůli obsaženému thiosíranu. Stejně jako u jiných druhů allií jsou některá plemena psů zranitelnější a jejich velikost má velký význam.

Pažitka

Pažitka je další potravinou z čeledi allium, která stejně jako česnek, pórek a cibule může být pro psy ve větším množství jedovatá. Toxické dávky pažitky mohou způsobit poškození červených krvinek (což zvyšuje pravděpodobnost jejich prasknutí) a vést k anémii.

Zdroj: oanow.com