Krušné chvíle potápěče, kterého ovinula obří chobotnice

Přidat na Seznam.cz

Ačkoli jsou profesionální potápěči zvyklí na blízký kontakt s obyvateli oceánu, koho by nezaskočilo, když jej ovinou silná chapadla, která se odmítají pustit.

Základní pravidlo potápění zní, že potápět se má vždycky ve dvou. Toto pravidlo dodržela i dvojice, která se ponořila do chladných vod kolem Přímořského kraje na ruském Dálném východě. Díky tomu jsou k dispozici unikátní záběry jedinečného setkání člověka s chobotnicí.

Chobotnice nejprve obtočí jedno dlouhé chapadlo kolem potápěčova zápěstí. Potápěč drží v rukou velký fotoaparát s příslušenstvím, takže není schopen se zvířete zbavit. Chobotnice se rychle přimkne k fotografickému vybavení a potápěč mrkne na svého společníka, jestli celou akci natáčí.

Úsměv mu ale zmrzne na tváři, když se chobotnice jedním chapadlem zachytí hadičky dýchacího přístroje a zároveň druhým chapadlem obejme temeno mužovy hlavy. Teď už se ji ze sebe snaží setřást mnohem intenzivněji. Nakonec se mu z chapadel podaří vyprostit a svému společníkovi ukáže zvednutý palec.

Chobotnice dál pevně svírá alespoň fotografickou techniku. Potápěče stojí mnoho sil odtrhnout jedno po druhém její chapadla. Zdá se, že i chobotnice už je ze šarvátky unavená a snaží se uplavat. Jelikož stále drží drahý fotoaparát, nehodlá ji potápěč nechat odplout. Video končí, aniž bychom znali vítěze, je ale pravděpodobné, že s pomocí druhého potápěče se fotoaparát podařilo získat zpět a chobotnice si šla po svých.

Chobotnice jsou nesmírně inteligentní hlavonožci. Dokáží měnit strategii lovu podle druhu kořisti, do svých obydlí si nosí lesklé předměty a nemají problém řešit tak složité úkoly jako třeba otevření zašroubované láhve.

Možná, že kdyby se chobotnici na videu podařilo fotoaparát získat, naučila by se jej používat a zachytila by krásy oceánu, které lidské oko nikdy nespatří.

Zdroj: NMK