Jaká je příčina zápachu z psí tlamy? Toto jsou rady, jak nepříjemnosti předcházet

Přidat na Seznam.cz

Zápach z úst není u psů považován za normální, obvykle je známkou problému. Pokud tím trpí váš pes, je na čase problém prozkoumat a přijmout opatření. Jak na to poradil magazín The Spruce Pets.

Existuje několik možných příčin zápachu z úst neboli halitózy u psů. Zdaleka nejčastější příčinou zápachu z úst u psů je onemocnění zubů. K zápachu z tlamy mohou vést také poranění a cizí tělesa v tlamě. V některých případech se zdroj zápachu z tlamy nenachází v tlamě, ale v těle psa v důsledku metabolických problémů.

Onemocnění zubů

Zápach z úst je nejčastěji způsoben bakteriemi zaneseným zubním plakem a kamenem v tlamě. Stejně jako u lidí se i na zubech psů tvoří během dne lepkavý povlak zvaný zubní plak. Zubní plak se tvoří, když se sliny, částečky potravy a bakterie spojí a pokryjí zuby včetně částí těsně pod dásněmi. Během 24-48 hodin plak ztvrdne a stane se z něj zubní kámen, což je žlutě zbarvená krusta. Bakterie se množí a mohou způsobit podráždění tkáně dásní, což vede k paradentóze a dalším zubním problémům. Zubní plak a zubní kámen nezpůsobují pouze zápach z úst a onemocnění zubů, ale mohou vést k řadě dalších zdravotních problémů u psů.

Poranění ústní dutiny

Zápach z úst může být způsoben také poraněním nebo cizím tělesem v tlamě. Například předměty, jako jsou klacíky, vlasy, látky nebo dokonce jídlo, se mohou zaklínit mezi zuby a hromadit bakterie a zbytky, což vede k zápachu. Kromě toho může dojít k infekci a zápachu z rány uvnitř úst.

Metabolické poruchy

Zápach z úst může pocházet i z jiného místa než ze zubů. Diabetická ketoacidóza je závažný stav, který postihuje některé psy s cukrovkou a může způsobovat acetonový zápach psího dechu. Onemocnění ledvin může způsobit, že z tlamy psa vychází zápach podobný moči. Gastrointestinální poruchy a respirační onemocnění mohou způsobit nepříjemný zápach psího dechu.

Příznaky spojené se zápachem z úst u psů:
Zarudnutí dásní (zánět dásní)
Nahromadění zubního kamene na zubech
Krvácení dásní
Nadměrné slinění
Neochota žvýkat potravu nebo hračky
Snížená chuť k jídlu
Horečka
Letargie
Ztráta hmotnosti
Zvracení a/nebo průjem
Léčba zápachu z tlamy u psů

Jak předcházet zápachu z úst
Denní čištění zubů je nejlepší způsob, jak předcházet zubním onemocněním a zápachu z úst. Čištění zubů pravděpodobně neodstraní případnou potřebu profesionálního čištění zubů, ale zpomalí tvorbu zubního kamene a oddálí potřebu čištění zubů. Také pravidelné čištění zubů po čištění zubů může výrazně prodloužit dobu, než bude potřeba další čištění.

Ne všichni psi vám dovolí, abyste jim zuby vyčistili. Je pravděpodobnější, že váš pes bude s čištěním zubů souhlasit, pokud s každodenní rutinou začnete, když je váš pes ještě štěně. Dospělé psy však lze naučit tolerovat čištění zubů.

Pro některé majitele je obtížné čistit psovi zuby pravidelně. Někteří psi se čištění zubů nikdy nenaučí tolerovat. V těchto případech si můžete najít speciální zubní žvýkačky, které mohou pomoci při čištění zubů. Tyto výrobky nenahradí čištění zubů, ale jsou lepší než nedělat nic.

Pokud zjistíte, že vašemu psovi zapáchá z úst, začněte tím, že se mu podíváte do tlamy (pokud to váš pes snese). Můžete začít zvednutím rtů po stranách tlamy. Pokud vám to pes dovolí, otevřete tlamu, abyste se mohli podívat i na vnitřní stranu zubů. Zkontrolujte, zda se na zubech netvoří zubní kámen. Zubní kámen má obvykle žlutou barvu, ale v závažných případech může mít šedavý vzhled. Podívejte se na zarudnutí nebo krvácení dásní. Zkontrolujte, zda nejsou zuby uvolněné, zlomené nebo zda nemají obnažené kořeny. Pokud objevíte problém, nebojte se s ním jít k veterináři.

Zdroj: The Spruce Pets