V anglické ZOO se narodilo mládě hrabáče pojmenované Dobby podle oblíbené postavy z Harryho Pottera

Přidat na Seznam.cz

Mládě má obrovské svěšené uši, růžovou vrásčitou kůži a mohutné drápy. A všichni kolem si myslí, že je úchvatné. Narodilo se v zoologické zahradě v Chesteru ve Velké Británii a od té doby se tulí k mámě jménem Oni, které je 8 let, a tátovi Koosovi, kterému je 6.

Podoba s domácím skřítkem

Malý dostal přezdívku Dobby, protože se podobá domácímu skřítkovi z filmu Harry Potter, píše web TreeHugger. Pohlaví mláděte zatím není známo. Ošetřovatelé mládě přes noc každých několik hodin ručně krmí, aby mu pomohli růst a zesílit.

Hrabáčovi rodiče jsou pověstní tím, že jsou kolem svých novorozenců trochu neohrabaní. Vzhledem k tomu, že mládě je tak drobné a křehké, chráníme ho před náhodnými nárazy a údery tím, že mamince pomáháme s přikrmováním po celou noc, dokud mládě trochu nezesílí,“ uvedl v prohlášení Dave White, vedoucí týmu ZOO. „Takže večer, když jsou rodiče na průzkumu a krmení, opatrně umístíme mládě do speciálního inkubátoru a odneseme ho domů, kde ho každých několik hodin nakrmíme teplým mlékem. Mládě pak tráví den sbližováním a tulením se k mámě Oni uvnitř její nory a oběma se spolu daří skvěle.“


Tajnůstkářská stvoření

Podle chesterské ZOO žije v evropských zoologických zahradách pouhých 66 hrabáčů.

Hrabáči jsou poměrně skrytí tvorové, kteří jsou většinou vždy aktivní pouze za tmy, a tak některé aspekty jejich života zůstávají poměrně neznámé. Péče o takové druhy, jako jsou právě hrabáči, nám umožňuje dozvědět se o nich více, jak žijí, jak se chovají a jaká je jejich biologie. Všechny tyto informace pak sdílíme s ostatními předními zoologickými zahradami a pomáhají nám lépe informovat o našem úsilí o zachování jejich počtu,“ řekl Mark Brayshaw, kurátor savců v ZOO Chester.

Podle Červeného seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) jsou hrabáči zařazeni mezi druhy, které vzbuzují nejmenší obavy. IUCN nemá k dispozici aktuální údaje o populaci, ale upozorňuje, že ve východní, střední a západní Africe se jejich počty mohou snižovat v důsledku rozšiřování lidské populace, ničení životního prostředí a lovu pro maso.

Zdroj: treehugger.com