Línají psi v létě více? Víme, kdy očekávat chlupové tornádo

Přidat na Seznam.cz

Se stoupajícími teplotami potřebují naši psí kamarádi někdy trochu více péče. Více vody. Možná kratší, strategicky načasované procházky, aby se vyhnuli horku. Chutné nanuky jako pamlsky. Ale línají psi v létě více i proto, aby se ochladili? Ne tak docela. I když všechny chlupy na vašem gauči by mohly vypovídat o něčem jiném.

Kdy psi nejvíce línají?

Vše závisí na tom, jakou srst má vaše štěně na sobě. Jednosrstí psi, jako jsou bostonští teriéři, boxeři, pitbulové a krátkosrsté čivavy, mají pouze jednu vrstvu srsti. To znamená, že celkově línají méně, ale to, co línají, zůstává poměrně stálé.

Jednosrstí psi obvykle línají v průběhu roku rovnoměrněji. Psi s dvojitou srstí línají především silněji při změně ročních období, přičemž v průběhu roku línají méně.

Dvojsrstí psi, mezi které patří australští ovčáci, zlatí retrívři, pomerani a sibiřští huskyové, mají dvě vrstvy: vrchní srst a hustší podsadu. Dvojsrstí psi mají tendenci línat nejvíce v závislosti na různých ročních obdobích, přičemž nejvýrazněji línají na jaře a na podzim.

To znamená, že tato plemena před létem shazují podsadu a uvolňují tak hustou izolaci, aby se cítila příjemněji. A právě tehdy se roztočí chlupaté tornádo! Někteří na podzim opět vyfoukají srst, aby se připravili na růst nové spodní vrstvy, která jim pomáhá udržet si teplo v chladném počasí.

Takže i když se vám může zdát, že váš pes v létě tolik líná, je to pravděpodobně normální množství pro jeho srst. Tedy pokud se nejedná o jiný problém.

Typické vs. netypické línání psů

Pokud jste si všimli, že váš pes v létě hodně líná, může se jednat o skrytý problém. Normální línání znamená, že z vašeho psa při pohlazení vypadne nějaká srst a že si všimnete nějakého chmýří po celém domě. Celkově se to dá snadno zvládnout pravidelným kartáčováním a česáním (a výkonným vysavačem).

K netypickému línání dochází z několika různých důvodů. Pokud jste zvyklí, že vaše štěně vyfukuje srst, ale tentokrát je jiná než dříve, těžší, srst vylézá v chomáčích a je téměř matná, jako by nebyla vyčesaná, pak je srst je zhutněn nebo ovlivněná. Doporučujeme, abyste svého mazlíčka vzali do kadeřnického salonu, kde vám provedou odčesání.

Jak omezit línání psů v létě

Psí srst má svůj životní cyklus stejně jako lidská srst a na jeho konci padá nebo líná, přičemž je nahrazována novým růstem. Pro udržení zdravé srsti se obecně doporučuje provádět odčesávání jednou za 4-8 týdnů a mezitím provádět domácí údržbu.

A ačkoli by se mohlo zdát, že i oholení vašeho psa pomůže kontrolovat línání, nedělejte to. Celkové oholení provádí profesionální kadeřníci pouze za určitých okolností na základě standardů plemene nebo zdravotního stavu, ale většina psích srstí ho ke kontrole línání v létě nepotřebuje – zejména plemena s dvojitou srstí. Jejich vnější srst má nezbytné ochranné chlupy, které chrání jejich kůži před poškozením sluncem a také zajišťují lepší cirkulaci vzduchu, což jim pomáhá udržovat chlad.

Zdroj: Daily Paws