Kosatka vyhazuje tuleně do vzduchu, jako by si s ním hrála

Přidat na Seznam.cz

Kosatky jsou vrcholoví predátoři, kteří se vyskytují ve všech oceánech na Zemi. Jejich široký jídelníček zahrnuje velké bílé žraloky a, jak uvidíte v tomto videu, i tuleně. Filmy jako je Zachraňte Willyho na tyto kosatky upozorňují a sdělují, co se děje, když jsou tito velkolepí mořští savci chováni v zajetí.

Seznamte se s T69C

Toto video, natočené poblíž města Victoria v Britské Kolumbii, zachycuje skupinu kosatek ze vzduchu, píše A-Z-Animals. Dva roky po uvedení filmu Zachraňte Willyho se narodil samec kosatky v této skupině. Jmenuje se T69C a cestuje se třemi kosatkami. Video začíná napínavou hudbou, když se připravuje scéna.

Zatímco na hladině odpočívá hejno racků a několik dalších krouží těsně nad skupinou. Jedna z kosatek propluje a je vidět její mohutná hřbetní ploutev. Pohled se přepne ze vzduchu na vodu a za kamerou je slyšet, jak muž něco říká, když je vidět, jak se T69C vynořuje z vody, aby se silným šplouchnutím zase zmizel v oceánu.

Zdá se, že ve vodě něco zachytil a zápasí s tím. Při sledování videa mějte oči na stopkách, protože se pohybuje rychle a mezi šploucháním a létajícími racky vám může uniknout, co se děje dál.

Proč kosatka vyhodila tuleně do vzduchu?

Rüdiger Riesch, vědec z Londýnské univerzity, tvrdí, že kosatky často útočí na tuleně ocasem.

„Mnoho mořských savců, jako jsou tuleni a lachtani, má velmi ostré drápy a zuby, takže kosatky jsou při lovu této kořisti vystaveny riziku vážného zranění,“ vysvětluje Riesch. „Proto je pro kosatky nejbezpečnější, když svou kořist oslabí, než se k ní přiblíží. K tomu používají kombinaci čelních úderů a úderů ploutvemi. To může trvat 30 minut i déle, dokud není tuleň nebo lachtan příliš zraněný na to, aby se bránil, nebo dokud není případně již mrtvý.“

Riesch nicméně potvrdil, že není neobvyklé, když kosatka vyhodí tuleně do vzduchu. Bylo to ale prý poprvé, co viděl, aby kosatka vyhodila zvíře až takhle vysoko, jako to je zachycené na výše pořízeném snímku.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube