10 fascinujících faktů o zvířatech, které jste nejspíš nevěděli!

Přidat na Seznam.cz

Náš svět je plný zvířat, která jsou podivuhodná a úžasná! Tito fascinující tvorové mají určitá přizpůsobení, která nám mohou připadat zvláštní, ale jsou nezbytná pro přežití zvířat. Níže uvádíme deset fascinujících faktů o zvířatech podle webu ThoughtCo, které vás možná překvapí.

Žáby mají ušní bubínky na vnější straně hlavy. Žáby sice nemají vnější ucho jako lidé, ale mají vnitřní ucho, střední ucho a vnější bubínek neboli tympanon.

Mořské vydry při jídle vždy plavou na zádech. Tito mořští savci se živí živočichy, včetně mušlí, mořských ježků, škeblí a plžů, a to pokaždé v pozici na zádech. Jejich mimořádně hustá srst je při jídle chrání před chladnou vodou.

Lední medvědi vypadají bíle, ale ve skutečnosti mají černou kůži. Na rozdíl od ostatních medvědů je jejich srst průhledná a odráží viditelné světlo. Díky tomu lední medvědi, kteří žijí v arktické tundře, splývají se svým zasněženým prostředím.

Hadi mají vždy otevřené oči, i když spí. Hadi nemohou zavřít oči, protože nemají oční víčka. Mají však oční šupiny, které jim zakrývají oči a které had shodí, když svléká kůži.

Cvrčci mají uši na předních nohách. Nacházejí se těsně pod koleny a jejich uši patří k nejmenším v živočišné říši. Kromě cvrčků mají uši na nohou také kobylky a sarančata.

Hrabáč, zvíře podobné mravenečníkům, slyší a cítí termity a mravence. Hrabáč používá svůj dlouhý jazyk, kterým dosáhne hluboko do termitích a mravenčích hromádek. Tato zvířata mohou za jedinou noc sežrat desítky tisíc hmyzu.

Kobry jsou schopny zabíjet kousnutím hned po narození. Jed mláďat kobry je stejně silný jako jed dospělého jedince. Jejich kousnutí je nebezpečné, protože kobry mohou vstříknout velké množství jedu při jediném kousnutí. Jed kobry obsahuje neurotoxin, který ovlivňuje centrální nervový systém a může vést k ochrnutí, selhání dýchacího systému a smrti.

Plameňáci mají kolena, která se mohou ohýbat dozadu. To, co vypadá jako kolena, jsou ale ve skutečnosti jeho kotníky a paty. Plameňákova kolena se nacházejí blíže k tělu a jsou ukryta pod peřím.

Garnát chytá svou kořist tak, že ji překvapí hlasitým bouchnutím, které vydává svými klepety. Zvuk je tak hlasitý, že kořist omráčí nebo dokonce zabije. Zvuk vydávaný klepety garnáta může být až 210 decibelů, což je hlasitější než výstřel z pistole.

Některé druhy australských květinových pavouků sežerou svou matku, když mají omezené množství jídla. Pavoučí matka se obětuje tím, že povzbuzuje svá mláďata, aby na ni zaútočila, rozpustila její vnitřnosti a nakrmila se jejím tělem. Kanibalismus se vyskytuje i u jiných druhů pavouků a nejčastěji je pozorován v souvislosti s pohlavním stykem.

Zdroj: thoughtco.com