Zázrak přírody: Jak to vypadá, když na svět přichází malá žirafa?
Žirafy jsou nejvyšší zvířata, jaká po naší zemi dnes chodí. Jak to tedy vypadá, když se má narodit žirafí mládě? Pokud si myslíte, že si maminka žirafa lehne a mládě porodí tak, aby se mu nic nestalo, jste na omylu! Porod je totiž pro mládě jako skok padákem bez padáku!
Žirafy
Až pětimetroví savci, kteří žijí především na území Afriky, mohou vážit i jednu tunu. Charakteristický dlouhý krk jim umožňuje rozhled až na dva kilometry a slouží jim také jako účinná zbraň, když dojde na rivalské boje o samici.
Rodina
Žirafy žijí v malých skupinkách, případně samotářsky. Pokud už ale uvidíte žirafí rodinku, oproti jiným stádům mají žirafy jednu zvláštnost – jejich stádo nemá vůdce. Zajímavé také je, že žirafy se mohou pářit v jakékoliv roční době. Pokud je tedy samice v říji, přichází na řadu výše zmiňovaný souboj samců. Zde ale nehrozí žádné krvavé rány jako u šelem nebo kousance jako u hrochů. Dokonce se nedočkáte ani tvrdých nárazů o rohy, ačkoliv i žirafy je mají. Jejich zápas je spíše přehlídka, kdy se samci vzájemně odstrkují krky. Boj pak končí ústupem slabšího, který může kvůli silnému krku protivníka skončit na zemi.
Mateřství
Když už samice zabřezne, její březost trvá 15 měsíců. Zpravdila se narodí jen jediné mládě, a to má už od porodu náročný život. Žirafy rodí vestoje, což pro mládě znamená, že spadne z až dvoumetrové výšky. Ihned po dopadu se snaží postavit na nohy, protože kolem už čekají predátoři. Z tohoto důvodu se dospělosti dožije asi jen 20–50 % mláďat. Snad i proto některé žirafí samice tvoří skupiny, ve kterých ovšem nejde o vzájemnou ochranu, ale o to, že právě jejich mládě přežije, a predátor si vybere jiné.
zdroj: mundo, abicko, stoplusjednicka