Liška polární je sněhobílá liška, která se na Zemi objevila před necelými 3 miliony let

Přidat na Seznam.cz

Lišky polární jsou malá, roztomilá zvířata a mají přirozené adaptace, které je chrání před predátory a mrazivými teplotami. Podle fosilií se polární lišky objevily v Tibetu během pliocénní epochy před 2,6 miliony let a poté se rozšířily do Severní Ameriky a Eurasie díky migraci přes ledové mosty. Tento druh je jediným původním savcem na Islandu, a přestože se jich v současné době za polárním kruhem potulují statisíce, hrozí, že klimatické změny v příštích letech populaci zdecimují.

Kdo je liška polární?

Vědecký název těchto lišek je Vulpes lagopus, uvádí A-Z-Animals. „Vulpes“ je latinský výraz pro „lišku“ a lagopus pochází ze dvou starořeckých slov: lagōs, což znamená „zajíc“, a pous, což znamená „noha“. Dohromady vědecký název znamená „liška s chlupatýma nohama“. V roce 1758 otec taxonomie Carl Linneaus přiřadil tomuto druhu dvě jména: Alopex lagopus a Canis lagopus. Od té doby vědci shromáždili více genetických informací a změnili jej na Vulpes lagopus.

Vzhled a chování

Samci lišek jsou o něco větší než samice tohoto druhu. Velcí jedinci jsou velcí asi jako Jack Russell teriér, menší jsou velcí jako čivava.

Samice

Délka těla: 52 centimetrů

Délka ocasu: 25 až 30 centimetrů

Hmotnost: 1,4 až 3,2 kilogramů

Samci

Délka těla: 55 centimetrů

Délka ocasu: 25 až 30 centimetrů

Hmotnost: 3,2 až 9,4 kilogramu

Polární lišky jsou zvířata, která se vyskytují ve dvou barevných variantách: bílé a modré. Devadesát devět procent z nich má bílou srst, aby v zimě splynuly s ledem, a v létě jsou hnědá, aby se maskovaly se skalami a útesy. Zbývající jedno procento je modré, což znamená, že v zimě mají skalní modré zbarvení ledu a v létě šedomodré. Tyto barevné adaptace jim pomáhají splynout s prostředím a vyhnout se predátorům.

Samčí i samičí liščí ocasy neslouží jen jako balanční pomůcka, ale také jako přikrývka. Je to jedna z několika adaptací, které jim umožňují přežít zimy pod bodem mrazu. Kromě dlouhých a teplých ocasů mají polární lišky také tlapky pokryté srstí, které jim v zimě pomáhají udržet tělo v teple.

Silné uši, krátký čenich a vícevrstvá srst také pomáhají arktickým liškám přežít v mrazivém prostředí. Jejich srst je nejteplejší ze všech savců a jejich kompaktní tělo optimálně šetří teplo. A co víc, dokážou odděleně regulovat teplotu tlap a jádra, což jim umožňuje pohodlné procházky po ledu.

Jsou ideálně uzpůsobeni k tomu, aby odolávali drsným klimatickým podmínkám, a nezačnou se třást, dokud rtuť teploměru nedosáhne -70 °C.

Chování

Lišky polární jsou zvířata, která mohou být aktivní nepřetržitě. Na podzim a v zimě vedou samotářštější život a snižují aktivitu, ale nehibernují. Na jaře a v létě se tyto lišky scházejí, aby žily jako rodiny, rozmnožovaly se a vychovávaly mláďata.

Pokud zrovna neloví, neshání potravu nebo neučí mláďata taktice přežití, zdržují se polární lišky v obrovských, bludištím podobných norách, které jsou obvykle obráceny k jihu, aby co nejlépe využívaly sluneční žár. Za teplého počasí spí venku, během krutých zim podřimují uvnitř.

Doupata lišek polárních jsou konstruována tak, aby se co nejvíce vyhnula predátorům a ochránila mláďata. Některé jsou tak složité, že mají více než 100 vchodů! Lišky, které si váží úsilí svých předků při hrabání, si nory uchovávají, místo aby každý rok stavěly nové komplexy. Některé z nich jsou dokonce staré stovky let.

Reprodukce

Když roztaje sníh a slunce se probere ze zimního spánku, shromažďují se tyto lišky na období páření mezi koncem února a květnem. V populacích, které jsou potravně nejisté, vytvářejí tyto lišky na tuto sezónu monogamní páry. Ve společenstvech, kde je potravy dostatek, jsou promiskuitnější a vytvářejí složité sociální struktury, v nichž se více jedinců vzájemně stará o novorozence.

Samice březí asi 52 dní a v období od dubna do července rodí pět až 25 mláďat, což je nejvíce ze všech druhů šelem. Mláďata lišek polárních se rodí s tmavou srstí a těší se péči a pozornosti obou rodičů. Samice mladé kojí asi 45 dní a po třech týdnech začínají vylézat z brlohu. V devátém týdnu jsou mláďata obvykle připravena na samostatnou cestu. V devíti měsících jsou pohlavně dospělá a připravená začít se pářit.

Lišky polární se nedožívají vysokého věku. Ačkoli jsou rychlé, ve volné přírodě se většina z nich stává medvědí kořistí mezi třetím a šestým rokem života. Ale i v zajetí se obvykle dožívají jen deseti nebo jedenácti let.

Zdroj: a-z-animals.com