Listovnice červenooká, pestrobarevná fotogenická žabka. Dokáže se pohybovat v korunách stromů, splynout s okolím a děsit predátory

Přidat na Seznam.cz

Listovnice červenooká (Agalychnis callidryas) je ikonický barevný obojživelník s nápadně červenýma očima. Pochází z deštných pralesů Střední Ameriky, konkrétněji z oblastí od Mexika po Panamu. Stala se symbolem ochrany deštných pralesů a oblíbeným tématem přírodopisných dokumentů a vzdělávacích programů.

Dospělé samice měří okolo 7 cm, zatímco samci jsou o něco menší a mají kolem 5 cm. Žabky mají zelená záda s bílým břichem, po bocích jsou zdobeny pruhy většinou modrými a žlutými. Prsty jsou oranžové a zadní končetiny ze spodní strany modré. A jak už název napovídá, mají výrazné červené oči. Ač se může zdát, že tohle pestré zbarvení je ihned prozradí, opak je pravdou. Listovnice je mistr v kamufláži a dokáže dokonale splynout s okolím. V případě ohrožení se ukážou v celé své barevné kráse, tím vzbudí dojem, že jsou jedovaté a moment překvapení využijí k rychlému úniku.

Loví hlavně v noci a přes den odpočívají v úkrytech na stromech. Schovají pod sebe končetiny a zavřou oči, takže připomínají spíše zelený list, což zvyšuje šance na to, že je nikdo neodhalí. Jejich kůže je velmi citlivá a propustná, což jim umožňuje skrze ni přijímat vlhkost a kyslík. Tato jedinečná vlastnost je nezbytná pro jejich přežití ve vlhkém prostředí deštného pralesa.

Jsou to výjimeční skokani, kteří dokážou zdolat velké vzdálenosti mezi větvemi v korunách stromů. Jejich prsty jsou vybaveny malými přísavkami, které umožňují chytit se listí a větví, aniž by sklouzly. Toto jedinečné přizpůsobení jim pomáhá pohybovat se rychle a mít bezpečné uchopení na různém povrchu.

Jejich bystrý zrak a bleskurychlé reflexy z nich dělají zdatné lovce. Živí se hmyzem a to převážně cvrčky, můrami a mouchami. Při polykání kořisti si pomáhají svýma vypouklýma očima, vtáhnou je do hlavy, čímž si potravu posunou do krku.

V období páření samci vydávají hlasitý vysoký zvuk, aby přilákali samičky a určili si své teritorium. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu listů, které přečnívají přes vodní plochy. Jakmile se vajíčka vylíhnou, pulci spadnou do vody pod nimi, kde se vyvinou v dospělé žáby.

Listovnice přispívají k rovnováze svého ekosystému tím, že kontrolují populace hmyzu a slouží jako zdroj potravy pro ostatní živočichy. Bohužel je jejich biotop ohrožen odlesňováním a zásahy člověka. Pro zachování křehké rovnováhy v jejich domově je zásadní úsilí o jejich ochranu.

Žabka jako symbol deštných pralesů

Určitě už jste se setkali s logem žáby na některém z obalů potravin. Jde o symbol Rainforest alliance, tedy o spolek deštných pralesů, který označuje výrobky, které splňují přísné normy udržitelného pěstování v rámci ochrany přírody a lidských práv. Předlohou pro zmiňovanou žabku je právě Listovnice červenooká. Kromě toho, že žába je bioindikátorem zdravého prostředí, tak právě tento konkrétní druh se vyskytuje v oblasti, kde zakladatelé aliance začali pracovat na ochraně tropických deštných pralesů. Od té doby se žabí pečeť stala mezinárodním symbolem udržitelnosti.

Zdroje: Facts, BioLib, Rainforest Alliance