Fakta o vašem psovi, které jste nevěděli: O čem se mu zdá a opravdu vás miluje?

Přidat na Seznam.cz

Váš pes je váš nejlepší přítel a stálý společník. Bez ohledu na to, jak moc jste si blízcí, však o svém psovi stále ještě nevíte některá fakta. O tom, že váš psí miláček sní nebo rozumí až 250 slovům psal portál bestlifeonline.com.

Psí nos je otiskem prstu

Psí nosy mají jedinečné vzory, které mohou sloužit k jejich identifikaci, podobně jako lidské otisky prstů. Dokonce existují aplikace, kde můžete čumák svého mazlíčka oskenovat, a v případě ztráty ho podle toho hledat.

Pes páníčky opravdu miluje

Díky vědě můžete s jistotou vědět, že váš pes vaši lásku opětuje. Studie provedená v roce 2015 na univerzitě Azabu v Japonsku zjistila, že se u psů i jejich majitelů zvyšuje hladina oxytocinu (někdy známého jako „hormon lásky“), když se na sebe dívají.

Psi se potí pouze tlapkami

Psi mají potní žlázy pouze na tlapkách, nikoli na zbytku těla. Tato malá plocha však nestačí k jejich ochlazení, proto větrají a vyměňují si teplo dýcháním.

Malí psi slyší zvuky ve vyšších frekvencích než velcí psi

Kromě toho, že se psi mohou různě pohybovat, jsou jejich uši také schopny vnímat mnohem vyšší frekvence zvuků než lidské uši. Ve skutečnosti psi slyší zvuky, které jsou dvakrát vyšší než náš rozsah, a zdá se, že malí psi jsou v tom skutečně lepší. Je to proto, že čím menší je hlava savce, tím vyšší frekvence dokáže zachytit a porovnat v každém uchu. Tímto způsobem (a my) zjišťují, odkud zvuky přicházejí.

Psi si označují své území pomocí žláz v tlapkách

Psi se ve skutečnosti nesnaží nešikovně zahrabat své hovínko, když po odchodu škrábou do země. Pouze provádějí další rituál označování území. Pomocí žláz na tlapkách šíří svůj pach a dávají ostatním psům najevo, že jsou poblíž.

Psi sní

Nejenže psi sní, když spí, ale vědci se domnívají, že sní podobně jako my a přehrávají si okamžiky ze svého dne. Že pes sní, poznáte podle toho, že ve spánku škube nohama nebo štěká. Navíc malí psi mají více snů než velcí psi.

Psi necítí vinu

Váš pes odvrátí zrak a zaujme submisivní postoj poté, co ho přistihnete, jak žvýká něco, co nemá. To znamená, že ví, že udělal něco špatného, a je mu to líto, že? Vědci tvrdí, že pravděpodobně ne. Je pravděpodobnější, že chování, které majitelé spojují s pocitem viny psa, je jeho reakcí na pokárání. Jednoduše o svém prohřešku nepřemýšlejí tak hluboce jako vy.

Psi mohou být praváci nebo leváci

Někteří z nich jsou oboustranní, což znamená, že neupřednostňují ani jednu stranu, ale někteří psi mají dominantní tlapu. Na rozdíl od lidí, kteří jsou mnohem častěji praváci, je u psů poměrně stejně pravděpodobné, že budou mít dominantní pravou tlapku, dominantní levou tlapku nebo nebudou mít žádnou zvláštní preferenci.

Váš pes je stejně chytrý jako dvouleté dítě

Zjistilo se, že psi si jsou schopni naučit se stejné množství slov a příkazů jako lidské batole, konkrétně dvouleté dítě. Průměrný pes rozumí asi 165 slovům, zatímco ti nejchytřejší z chytrých se mohou dostat až na 250 slov.

Zdroj: bestlifeonline.com