Má vaše kočka miliární dermatitidu? Co byste měli vědět o tomto kožním problému koček?

Přidat na Seznam.cz

I když toto téma není příliš zábavné, je důležité, aby o něm každý majitel kočky věděl. Pokud se vaše kočičí obyvatelka nadměrně škrábe nebo olizuje a má krupičkovitou červenou vyrážku, může mít miliární dermatitidu.

Co je kočičí miliární dermatitida?

Miliární dermatitida, nazývaná také strupovitost koček, je alergická kožní reakce způsobená různými alergeny, píše web DailyPaws. Zánět vzniká v důsledku systémové reakce na jeden nebo více alergenů, kterým je vaše kočka vystavena a na které je citlivá. Může se objevit vyrážka, která kočičku nutí k olizování, kousání nebo škrábání a která se může změnit v bolestivé léze se strupy. Slovo „miliární“ je zde použito proto, že krustovité léze připomínají rozsypaná semínka prosa. Termín „dermatitida“ označuje zánět kůže.

Co způsobuje kočičí miliární dermatitidu?

Miliární dermatitida je příznakem základního onemocnění, obvykle alergie. Nejčastější příčinou miliární dermatitidy u koček je alergie na blechy. Příčinou může být také alergie na prostředí jako jsou pyly, roztoči domácího nebo skladištního prachu, plísně, jiná domácí zvířata a další. Mezi další možné příčiny patří reakce na léky, nedostatek živin a infekce způsobené bakteriemi, kvasinkami nebo viry.

Příznaky miliární dermatitidy u koček

Miliární dermatitida může být při pohlazení kočky spíše cítit než vidět. Pokud si těchto příznaků všimnete, může mít váš kočičí kamarád miliární dermatitidu nebo případně jiné kožní onemocnění, proto je nejlepší poradit se s veterinářem:

  • Červená, krustovitá vyrážka nebo ranky podobné pupínkům, která se nachází obvykle na krku, hlavě, bocích, břiše a nebo na hřbetě
  • Časté škrábání
  • Léze a strupy způsobené škrábáním
  • Nadměrné olizování a přehnaná péče o srst
  • Řídnutí srsti kočky v určitých oblastech

Je miliární dermatitida u koček nakažlivá?

Kočičí miliární dermatitida není nakažlivá pro lidi, jiné kočky ani jiná domácí zvířata. Pokud je však příčinou plíseň, parazit nebo bakterie, může se tento původce přenést na lidi a domácí zvířata. Proto se vždy doporučuje osobní návštěva veterináře, pokud si všimnete, že se vaše kočka cítí nepříjemně nebo má abnormální kůži.
Nejlepší léčba miliární dermatitidy u koček závisí na příčině. Váš veterinární lékař provede vyšetření a možná bude muset provést řadu testů, aby zjistil, co je příčinou kožních problémů vaší kočky. Mnoho koček je nejprve léčeno antihistaminiky a esenciálními mastnými kyselinami (EFA), které zmírňují svědění. Další léčba je zaměřena na zdroj alergie.

Pokud jsou na vině bakterie, kvasinky, plísně nebo viry, lze miliární dermatitidu vaší kočky léčit vhodnými léky předepsanými veterinářem. Často se jedná o více lokálních a perorálních léků.

Zdroj: dailypaws.com