Má vaše kočka problémy s kojením koťat? Mohla by mít mastitidu
Mastitida není pro kočku ani její koťata žádná legrace. Přečtěte si o tomto onemocnění prsu a o tom, co můžete udělat pro jeho léčbu a prevenci.
Co je mastitida?
Mastitida je zánět mléčné žlázy v prsu, uvádí web DailyPaws. Může postihnout jednu mléčnou žlázu nebo více mléčných žláz. U koček se vyskytuje méně často než u psů.
Příčiny mastitidy u koček
Většina případů mastitidy u koček je způsobena bakteriemi (Escherichia coli, Staphylococcus sp., Streptococcus sp.), které se dostanou do prsu a putují vzhůru do mléčných žláz, kde způsobí infekci a zánět.
Bakterie se mohou do prsu dostat několika způsoby:
Úraz
- Trauma prsu, například ostrými zuby kotěte nebo traumatickým poraněním prsu, vytvoří otevřenou ránu, kterou mohou bakterie proniknout do mléčné žlázy.
Nečisté životní podmínky
- Nečisté prostředí může být plné bakterií, které se mohou dostat do prsu a způsobit mastitidu.
Krevní řečiště
- Bakterie v krevním oběhu kočky se mohou dostat do prsu.
Méně často může být mastitida u koček způsobena galaktostázou, což je neinfekční stav, který nastává, když se prs náhle naplní mlékem. Ke galaktostázi může dojít, když koťata přestanou odstavovat, kotě uhyne nebo když překážka uvnitř prsu brání odtoku mléka.
Příznaky mastitidy u koček
Časná mastitida není snadno patrná, ale koťata mohou poskytnout vodítko. Mastitida může koťatům bránit v dobrém kojení, což způsobuje, že nepřibývají správně na váze.
Příznaky se s postupujícím onemocněním zhoršují:
- Zarudlá, oteklá, pevná a bolestivá prsa, která jsou na dotek horká.
- Změny vzhledu mléka, které je husté, hnisavé a někdy obsahuje krev
- Snížená tvorba mléka
Mastitida se stává závažnou, když se bakterie v prsu dostanou do krevního oběhu a způsobí život ohrožující sepsi. Mezi příznaky závažné mastitidy patří:
- Anorexie
- Letargie
- Zanedbávání koťat
- Horečka
- Dehydratace
- Zvracení
- Zbarvení prsů, protože postižená mléčná tkáň začíná odumírat
- Vředy na postižených prsou
Diagnostika mastitidy u koček
Pokud se domníváte, že vaše kočka trpí mastitidou, veterinární lékař vám položí otázky, například jaké příznaky jste zaznamenali a kdy jste si jich všimli poprvé. Provede také fyzikální vyšetření a bude věnovat velkou pozornost postiženým prsům.
Možnosti domácí léčby
Domácí léčba mastitidy zahrnuje perorální antibiotika, perorální léky proti bolesti a zánětu a lokální ošetření postižených prsů. Váš veterinární lékař vám poskytne konkrétní pokyny pro domácí léčbu vaší kočky. Koťata vaší kočky by měla během léčby pokračovat v kojení.
Antibiotika se zaměří na bakterie, které mastitidu nejčastěji způsobují. Váš veterinární lékař vybere perorální antibiotikum, které neprochází mlékem. Podejte celou dávku antibiotik, abyste zajistili, že všechny bakterie budou zničeny.
Zdroj: dailypaws.com