Má vaše kočka znaky psychopata? Vědci vytvořili speciální dotazník

Přidat na Seznam.cz

Většina z nás alespoň jednou v životě viděla vtipné video, ve kterém se kočka podezřívavě dívá na svého majitele a nutí nás přemýšlet, co si vlastně myslí. Vědci vytvořili dotazník, který tuto záhadu alespoň částečně vyřeší a určí, zda má naše kočka v sobě něco z psychopata, informuje portál sciencealert.com.

V časopise Journal of Research in Personality popsali odborníci z university v Liverpoolu svůj výzkum, na jehož základě vytvořili speciální dotazník. Umožňuje nám určit, zda naše kočka odpovídá takzvané triarchické míře psychopatie. Jedná se o měřítko, které měří celkovou úroveň psychopatie a jejích jednotlivých, ale vzájemně propojených složek – drzosti, bezcitnosti a disinhibice, tedy ztrátou zábran.

Má vaše kočka psychopatické rysy?
Odborníci zkoumali vztahy mezi 2042 majiteli koček a jejich mazlíčky. Na základě takto získaných poznatků vypracovali dotazník. Je k dispozici online. Dotazník obsahuje 46 otázek, které se týkají například toho, jak je vaše kočka aktivní, jak reaguje na nebezpečí, jiné kočky, hlazení, nové lidi, jak dodržuje pravidla domácnosti, náhlé změny nálady nebo projevy agrese. Po vyplnění dotazníku získáte takzvanou CAT-Tri+ míru, díky níž se můžete o svém mazlíčkovi dozvědět něco víc a, jak výzkumníci zdůrazňují, zlepšit vztah mezi lidmi a kočkami.

„Je pravděpodobné, že všechny kočky v sobě mají prvek psychopatie, který byl kdysi jejich předkům užitečný při získávání zdrojů: například potravy, teritoria a možnosti páření,“ zdůraznila autorka studie Rebecca Evansová, psycholožka z Liverpoolské univerzity.
Odborníci doufají, že jejich analýza pomůže lépe porozumět kočkám a identifikovat nežádoucí chování, aby majitelé mohli začít své mazlíčky odpovídajícím způsobem trénovat, změnit prostředí, například přidat více poutavých hraček, nebo změnit své chování ke zvířeti.

Zdroj: sciencealert.com