Mají psi pupíky? Odpověď vás možná překvapí
Může se to zdát jako hloupá otázka, ale znalost toho, co je na těle vašeho mazlíčka normální, vám může pomoci včas odhalit potenciální problémy. Mají teda psi vůbec pupíky? Odpovědi poskytl portál Daily Paws.
Ano, pes má opravdu pupík! Psi i kočky mají pupík (nebo odborně pupečník) ze stejného důvodu, proč ho mají i lidé (stejně jako téměř všichni ostatní savci). Je to prostě jizva po místě, kde byl váš mazlíček kdysi připojen k pupeční šňůře. Během březosti slouží pupeční šňůra, která je na druhém konci připojena k matčině placentě, jako kanál pro dodávku potravy a kyslíku rostoucímu mláděti a zároveň odvádí odpadní látky.
Jakmile se štěně narodí, není třeba, aby hrdý tatínek štěněte přišel a pupeční šňůru přestřihl. Od toho jsou tu máminy zuby. Ta svá štěňata osvobodí a pahýl pupeční šňůry pak během několika dní zaschne a odpadne, přičemž po něm zůstane jizva (tj. pupek).

Kde najít pupík psa
Podobně jako u lidí najdete pupík psa uprostřed břicha, hned za hrudním košem a před pánví, ale nemusí být hned rozpoznatelný. Obvykle není kulatý a nevypadá jako otvor. Místo toho vypadá jako malá, plochá jizva, která má často jakýsi oválný tvar.
Pokud je váš pes obdařen dlouhou srstí, může být jeho pupek obzvláště těžké rozpoznat. Pomocí rukou můžete oblast jemně prozkoumat a hledat malý úsek pevné kůže (což naznačuje jizvu).
Mohou mít psi pupík zvenku (vyklenutý) ?
Psi mají většinou pupíky “zevnitř”. Někdy se však stává, že tkáň v této oblasti skutečně vyčnívá, a takové boule a hrboly mohou být známkou problému. V takových případech se může jednat o jednu ze tří možností:
Kýla
Kýla je výsledkem toho, že se vnitřní orgán nebo jiná část těla protlačí slabým místem ve svalové stěně nebo tkáni, která ji normálně drží na místě. Existuje několik typů kýly, ale jeden typ, který se týká zejména oblasti pupku, je pupeční kýla.
Pupeční kýly se vyskytují u štěňat, jejichž břišní stěny se po narození zcela neuzavřou. Často to nezpůsobuje žádné problémy a stěna se nakonec sama uzavře. V některých případech je však otvor natolik velký, že střeva štěněte mohou vklouznout dovnitř a ven. Tento stav vyžaduje chirurgické uzavření břišní stěny. Pokud se neléčí, může dojít k zachycení nebo zkroucení vyčnívajících střev, což je život ohrožující situace.
Absces
Abscesy jsou kolekce hnisu a jsou u psů běžným problémem. Obvykle se objevují jako červené, zduřelé hrudky pod povrchem kůže vašeho zvířete, které jsou teplé a bolestivé na dotek a mohou být doprovázeny horečkou a letargií. Abscesy jsou často způsobeny porušením kůže (např. škrábnutím, kousnutím). Jak se kůže nad ránou hojí, mohou se bakterie zachytit v kapse, která se naplní hnisem, protože se psí tělo snaží s infekcí bojovat.
Oblast pupku je obzvláště náchylná k abscesům v době mezi oddělením pupeční šňůry a úplným zahojením pupku, protože bakterie mohou proniknout zbytky pupeční šňůry ještě během jejího schnutí. Abscesy vyžadují pozornost veterinárního odborníka, který je může důkladně vysušit a vyčistit. Veterinární lékař může také předepsat antibiotika, aby se štěně infekce zcela zbavilo.
Nádor
Nádory jsou abnormální výrůstky tkáně a jsou častější u starších domácích zvířat. Mohou být benigní (nenádorové), jako je tomu v případě lipomů, nebo mohou být maligní (nádorové), jako jsou nádory žírných buněk. Diagnostika nádorů obvykle zahrnuje rychlý zákrok zvaný aspirace tenkou jehlou, při kterém veterinární lékař odebere malou jehlou buňky z bulky, které prohlédne pod mikroskopem. Postup léčby závisí na typu nádoru a jeho závažnosti.
Sečteno a podtrženo: Bez ohledu na věk vašeho psa, pokud na něm uvidíte něco, co vypadá jako vyklenutý pupek, neignorujte to. Domluvte si schůzku s veterinářem, aby se na to mohl co nejdříve podívat.
Zdroj: dailypaws.com