Mají včely kolena? I když nemají kostru, kolena mají

Přidat na Seznam.cz

Nepodstatná, ale zajímavá otázka – mají včely kolena? Dokáže včela ohnout svou “nohu”, a udělat krok? A jak je na tom jiný hmyz? Odpověď na tuhle otázku je složitější, než se možná zdá.

Kostra hmyzu

Lidé, a všeobecně obratlovci, mají samozřejmě kostru, která nám dovoluje hýbat se, chodit, stát vzpřímen, apod. Jak je na tom ale hmyz? Ten patří mezi bezobratlé, a proto se zdá být odpověď, že nemají kostru, správná. Tak to ale není.

Hmyz sice nemá kostru uvnitř těla a už vůbec nevypadá jako naše kosti, ale má exoskelet. “Kostru” tvořenou chitinem, která obaluje a chrání jejich tělo, tvrdí odborníci.

Kolena

Lidské koleno je složitý soubor chrupavek, kosti, vazů a šlach, a díky němu můžeme udělat krok, ohnout nohu apod. Ale co včely?

Včelí noha se skládá z pěti částí, konkrétně coxa, trochanter, femur, tibia a tarsus. Vědci přišli na to, že každá tato část je spojena s “kolenem”, což je v podstatě chitinový kloub, díky kterému může včela ohýbat nohy.

Nejsou tak ohebné

Kromě toho, že vědci přišli na to, že včely mají kolena, přišli také na to, že nejsou tak flexibilní. Oproti (například) savcům je nedokážou ohnout do takové míry, hrozí totiž jejich poranění.

zdroj: livescience, beeswiki, sciencefocus