Mariánský příkop – poznejte nejhlubší místo na světě

Přidat na Seznam.cz

Mariánský příkop je nejhlubším místem na světě. Člověk umístil vlajku na Měsíc, poslal kosmickou loď na Mars a odebral vzorky z asteroidů ve vzdálenosti 300 milionů kilometrů do vesmíru, ale stále jsou na Zemi místa, která jsme nikdy nenavštívili, uvádí portál Vetenskap.

Hlouběji níž a níž

Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru odhaduje, že více než 80 procent oceánů je neprozkoumaných. Zejména nejhlubší místa mnoho kilometrů pod hladinou. Moře jsou jako velké bílé skvrny na mapě světa. Vědci odhadují, že bylo prozkoumáno pouze 0,0001 procenta mořského dna.

Mariánský příkop v Tichém oceánu je s hloubkou 11 034 metrů nejhlubším místem na světě. Černočerná tma a obrovský tlak znemožňují prozkoumání tohoto místa. Existuje však každý důvod, proč se podívat do hlubin.

Vrtání do moře odhaluje, že skalní podloží v nejhlubších místech na Zemi – takzvaná hluboká biosféra – obsahuje více mikroorganismů, než kolik je hvězd ve vesmíru. Skutečnost, že život může existovat i za tak extrémních podmínek bez kyslíku nebo slunečního světla, dává vědcům vodítko, že život může existovat i na jiných planetách.

Mariánský příkop je plný života

Mariánský příkop je největší známý hlubokomořský příkop. Ve světových oceánech je celkem 27 hlubinných příkopů a dohromady pokrývají plochu odpovídající Austrálii. Mariánský příkop vznikl asi před 180 miliony let, kdy se srazily dvě velké zemské tektonické desky – filipínská a tichomořská. Díky tomu je mořské dno v Mariánském příkopu nejstarším na zemi.

Dříve vědci nevěřili, že by v těchto extrémních hloubkách mohl existovat život, ale expedice do hlubinných zón – 6000 metrů a níže – odhalují, že život existuje v podobě hvězdic, mořských sasanek, hub, bakterií a dalších mikroorganismů.

Vrtání do mořského dna, prováděné dálkově ovládanými robotickými vozidly odhaluje, že skalní podloží nejen obsahuje život, ale že život vzkvétá – natolik, že výzkumníci odhadují, že více než 90 procent všech mikroorganismů na Zemi, žije hluboko ve skalním podloží pod světovými oceány.

Název Challenger je označením pro nejhlubší místo v Mariánském příkopu

Nejhlubší místo v Mariánském příkopu dosahuje hloubky 11 034 metrů a nese název Challenger Depth. Je tam tlak 1000krát vyšší než na zemském povrchu, což se rovná nošení modré velryby na hlavě.

Podle těch pár lidí, kteří se skutečně vydali do hlubin tohoto místa, cesta připomíná výlet do nejvzdálenějších oblastí naší vlastní sluneční soustavy.

Zdroj: illvet.se