Měl by si začínající jezdec koupit hřebce, valacha nebo klisnu?

Přidat na Seznam.cz

Když hledáte svého prvního koně, možná si kladete otázku, zda si máte koupit valacha, hřebce, nebo klisnu? Co je třeba vzít v úvahu?

Hřebci

Obecně platí, že hřebci nejsou dobrou volbou pro začátečníky. Špičkové jezdecké stáje mohou začátečníka posadit na hřebce jen pod přísným dohledem, píše TheSprucePets. Hřebci mohou být příliš svéhlaví a v rukou někoho, kdo nerozumí tomu, jak s nimi vycházet, se mohou stát nebezpečnými. Pro většinu jezdců nebo majitelů, kteří teprve začínají sami jezdit, by koupě hřebce mohla být katastrofálním krokem, i když se představa vlastnictví hřebce zdá být romantická. Někteří zkušení jezdci a majitelé odmítají mít hřebce, protože i ti nejlépe vychovaní a vycvičení se mohou stát temperamentními a bez správného zacházení i nebezpečnými.

Klisny

Klisny jsou sice méně agresivní než hřebci, ale i ony mohou mít své těžké chvíle. Během říje mohou být klisny někdy „náladové“ nebo temperamentní. Nejvíce se to může projevit na jaře. V tomto období jsou některé klisny velmi „hormonálně“ rozhozené a myslí na něco jiného než na svého jezdce nebo ošetřovatele. Klisny mohou mít cyklus v kteroukoli roční dobu a doprovodná náladovost se může v menší či větší míře projevit také.

Valachové

Důvodem je to, že valaši mají tendenci mít méně výkyvů nálad než klisny, protože nemají říjné cykly. V závislosti na výcviku koně, jeho temperamentu a na tom, jak pozdě v životě byl kůň vykastrován, může, ale nemusí být valach tou nejlepší volbou. Valach, který byli kastrován v pozdním věku, si může stále zachovat některé behaviorální charakteristiky hřebců, ačkoli nejsou fyzicky schopni reprodukce. Tito koně nejsou dobrou volbou pro začátečníky. Kůň, který byl kastrován na počátku svého života, bude pravděpodobně nejstabilnější.

Při výběru valacha si musí kupující dát pozor na jednu věc, a tou je hřebelcování. Pokud se kůň chová jako hřebec, ale vypadá jako valach, může se jednat o něco, čemu se říká rig, neboli ridgling.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube