Metr vysoký pták kope jako mistr karate. Hadilov písař je mistrem v kopu

Přidat na Seznam.cz

Hadilov písař je velký, většinou pozemní dravý pták. Je endemitem Afriky a obvykle se vyskytuje na otevřených pastvinách a savanách subsaharské oblasti. John Frederick Miller popsal tento druh v roce 1779. Ačkoli patří do řádu Accipitriformes, kam patří i mnoho dalších denních dravců, jako jsou jestřábi, draci, supi a luňáci, je řazen do vlastní čeledi Sagittariidae.

Hadilov je mistrem v kopu

Málokdo si při pomyšlení na nejsilnější zvířata planety vybaví ptáky. Možná by ale měli! Následující video ukazuje zhruba metr vysokého ptáka, kterému se říká hadilov císař, uvádí web A-Z-Animals. Nejenže je kop tohoto opeřence silný, ale také rychlý! Síla úderu tohoto ptáka při kopu je asi 195 newtonů. To je jako kdybyste na nohu ze třímetrové výšky upustili 20kilové cvičební závaží.

Umí tito ptáci létat?

Hadilové umí létat, ale při lovu se raději pohybují po zemi. Jejich vysoké nohy jim dávají výhodu, že vidí kořist z výšky. Když najdou cíl, zadupou ho nohama, čímž zlomí vaz. Mezi jejich kořisti patří i nebezpeční hadi, například černé mamby. Tito ptáci sice nejsou imunní vůči jejich jedu, ale dokáží hady zabít dříve, než zaútočí. Silná kůže na nohou jim také pomáhá zabránit uštknutí.

Tito ptáci si stavějí hnízda vysoko v akáciových stromech a jejich hnízda dosahují šířky až dvou a půl metrů. Hadilové se páří na celý život a o mláďata se starají oba rodiče. K hnízdění dochází celoročně, pokud jsou příznivé podmínky a dostatek potravy. Samice snáší dvě až tři vejce, která se líhnou asi po 42 dnech. Ve volné přírodě se dožívají 10 až 15 let, v zajetí (např. v zoologických zahradách) až 20 let.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube