Milujete kočky, ale trpíte alergií? Nemusíte zoufat, i přesto si můžete čtyřnohou a navíc hypoalergenní potvůrku pořídit!

Přidat na Seznam.cz

Kopřivka, kýchání, oteklé nebo svědící oči – každý, kdo má alergii na kočky, snadno rozpozná příznaky reakce. A pokud jste alergičtí na kočky, pravděpodobně znáte někoho dalšího, kdo je alergický také, vysvětluje web Pumpkin. Přesto možná hledáte přátelskou kočičí šelmu do své rodiny a zajímá vás, zda existují kočky vhodnější pro alergiky.

Balinéská kočka

Balinéská kočka, někdy označovaná jako dlouhosrstá siamská kočka, je známá tím, že je chytrá, přizpůsobivá a společenská, ale ne příliš náročná. Předpokládá se, že balinéská kočka vznikla spontánní mutací, když se siamské kočce narodila dlouhosrstá koťata.
Tyto kočky se dobře snášejí s ostatními domácími zvířaty i dětmi a ocení rovnováhu mezi hrou a odpočinkem. Uvádí se, že balijské kočky mají méně bílkovin Fel d 1, takže jsou skvělé pro alergiky.

Sibiřské kočky

Sibiřanky jsou velké kočky a vyskytují se v mnoha barvách. Tyto kočky mají trojitou srst, kterou lze udržovat týdenním kartáčováním. Sibiřské kočky sezónně línají, během této doby pomůže každodenní kartáčování udržet jejich srst zdravou, zejména podsadu, a také minimalizovat alergeny.
Co se týče osobnosti, jsou tyto kočky inteligentní a pozorné, – rády se učí a rády přicházejí na věci samy. K dětem, ostatním domácím zvířatům a návštěvníkům se chovají mírně a rády mají publikum.

Devonský rex

Devonský rex má tenkou, jemnou srst a líná méně než mnoho jiných plemen koček. Srst této kočky můžete otírat, abyste rozetřeli přirozené oleje a udržovali ji čistou, ale obecně devonská rexice nebude vyžadovat velkou péči.
Tyto kočky mají spoustu energie a rády ji využívají. Rády se zapojují do všeho, co děláte, a jsou známé tím, že když jsou šťastné, hlasitě vrní. O devonských rexech se také říká, že jsou trochu rošťácké, takže budete chtít dávat pozor, aby se nedostaly do nějakých potíží.

Cornwallský rex

Cornwallští rexové mají kudrnatou srst, která jim sedí těsně u těla. Podobně jako u devonských rexů mají tyto krátké a tenké srsti nízkou línavost, díky tomu jsou často snášenlivější pro alergiky.
Tyto kočky jsou zábavné, energické a rády si hrají. Toto plemeno je zvědavé, atletické a na rozdíl od mnoha jiných koček miluje, když je někdo bere do náruče.

Javánská kočka

Javánské kočky, které vznikly křížením balinéské a colorpointské krátkosrsté kočky, jsou siamské kočky známé svou hlasitostí. Tyto upovídané kočky mohou na oslovení odmlouvat nebo si začít bezdůvodně povídat.
Jsou chytré a atletické, výborně skáčou a rády využívají své zvědavosti, prozkoumávají skříně nebo zásuvky, pokud to dokáží. Tyto kočky mají krátkou, na údržbu nenáročnou srst bez podsady.

Sphynx

Ačkoli bezsrsté sphynx jsou často jedním z prvních plemen koček, které alergiky napadnou kvůli absenci srsti, nejsou tyto kočky tak hypoalergenní, jak byste si mysleli. Stejně jako všechny kočky i sphynx produkují srst, ale její produkci lze minimalizovat častým koupáním, které také pomáhá předcházet hromadění oleje na jejich kůži.
Kočky sphynx jsou přátelské, společenské a hravě rošťácké. Toto plemeno je také inteligentní, zvědavé a miluje pozornost. Tyto kočky vás budou ochotně následovat a projevovat věrnost a oddanost podobnou psí.

Barmská kočka

Barmská kočka je energická, upovídaná a někdy tvrdohlavá kočka, která ráda tráví čas s dětmi, jinými kočkami a psy. Tyto kočky jsou chytré a rády si hrají, nebudou nadšené, když zůstanou doma samy, zejména bez něčeho, co by je zaměstnalo.
Barmské kočky mají krátkou, hedvábnou srst, a i když možná nelínají tak málo jako některá jiná plemena na našem seznamu, stále se pohybují na spodní hranici spektra. Tyto kočky mají minimální potřeby péče, ale stejně jako u mnoha jiných koček jim každodenní kartáčování pomůže udržet srst zdravou a čistou.

Ocicat

Ocicat, který vypadá jako miniaturní verze ocelota, je atletické, vysoce energetické a velmi chytré plemeno. Tyto kočky mohou být trochu náročné – jsou společenské, upovídané a chtějí si hrát a být aktivní se svou rodinou.
Na rozdíl od mnoha jiných kočičích plemen některým ocicatům ve skutečnosti voda nevadí a mohou si rádi zaplavat. Tyto kočky milují společnost a přítomnost další kočky nebo psa v domě, který je zaměstná.

Zdroj: pumpkin.care