Mňoukající chaos: Proč vaše kočka tolik mňouká a co s tím můžete dělat?

Přidat na Seznam.cz

Mňouká vaše kočka proto, že je šťastná, naštvaná, smutná nebo se necítí dobře? Stejně jako u všeho, co se týká chování a zdraví koček, záleží na kontextu.

Když kočka nadměrně mňouká, je přirozené, že se ptáte, co se vám snaží říct a proč to vlastně dělá. Mňoukání lze v zásadě přičíst jediné věci: komunikaci mezi kočkami a lidmi, píše DailyPaws.

Mňoukání je obvykle vyhrazeno pro konverzaci s lidmi a méně často se používá pro komunikaci mezi kočkami. Pokud vaše kočka nadměrně mňouká a vás prostě ničí, že nemůžete rozluštit překlad, zde je váš průvodce pro dekódování kočičího mňoukání.

Vyhledávání pozornosti

Pokud je vaše kočka mimořádně upovídaná, může to být známka toho, že si prostě chce hrát nebo chce vaši pozornost. Když se to podaří, váš chlupatý přítel si toho všimne a spojí mňoukání s pozitivní zpětnou vazbou.

Pozdrav

Když kočka nadměrně mňouká, nemusí to vypadat jako projev lásky, ale je to jeden z nejlepších způsobů, jak umí říct: „Ahoj! Chyběl jsi mi!“.

Žádání o krmení nebo o další pamlsek

Přestože je těžké odmítnout žádost o další jídlo, je nejlepší dodržovat plán krmení. Nabídka pamlsku pokaždé, když mňoukne, může vydláždit cestu k přibírání na váze.

Strach, úzkost nebo stres

Některé kočky mohou být ve stresu spíše potichu nebo ztuhlé, zatímco jiné jsou hlasitější, neklidnější nebo rozrušené.

Bolest nebo nepohodlí

Cokoli od artritidy po zarostlý nehet může způsobit, že se z mňoukání stane „au“. Obvykle je to známka spokojenosti, ale vaše kočka může mňoukat i v případě bolesti. Všímejte si tedy takových příznaků, jako je nadměrné hlídání jednoho místa nebo změny pohyblivosti.

Jsou v říji

V reakci na to budou intaktní kocouři nadměrně mňoukat, pokud uslyší nebo ucítí hárající kočku.

Jsou březí

Kočky mohou být v očekávání přítulnější a mluvnější. Budou také více mňoukat, když začne porod.

Jak zastavit nadměrné mňoukání

Pokud vaše kočka mňouká více než obvykle, v první řadě ji vezměte k veterináři. Sdělte veterináři, v kterou denní dobu vaše kočka mňouká nejčastěji a zda ji doprovází něco jiného, co se vymyká normálu, například nehody mimo záchod nebo změny spánkových návyků či chuti k jídlu.

Pokud váš veterinář uzná vaši kočku za zdravou, vyzkoušejte tyto tipy, jak mňoukání omezit. A pokud tyto tipy a návštěva veterináře nepomohou, můžete vždy požádat o doporučení k veterinárnímu behavioristovi.

Obohaťte prostředí své kočky

Kočky by si měly hrát každý den. V ideálním případě by si vaše kočka měla užít alespoň dvě deseti až patnáctiminutové interaktivní hry, při kterých může své hračky pronásledovat, vrhat se na ně a kousat je jako dravec. K obohacení patří také nábytek a hračky vhodné pro kočky, které může škrábat, šplhat po nich a užívat si je, když jste pryč..

Používejte uklidňující feromony

Vaše nová kočka může mňoukat kvůli stresu a vzrušení z přestěhování do nového domova. Chcete-li nové kočce nebo jakékoli jiné úzkostné kočičce pomoci usadit se nebo se přizpůsobit novému členu rodiny, použijte kromě obohacujícího prostředí se spoustou míst k prozkoumání a úkrytů také uklidňující feromony.

Dodržujte rutinu

Kočky touží po rutině. Pokud přesně vědí, kdy si budou hrát, kdy bude podávána večeře a kdy budou ošetřeny, budou mít menší tendenci mňoukat, aby se tyto věci staly. Navíc pokud je vaše kočka ve stresu nebo úzkostná, jasná očekávání na celý den jí pomohou uklidnit nervy a navodí pocit bezpečí.

Pokud do svého domova přivádíte novou kočku, není lepší čas na zavedení rutiny než první den. Ale samozřejmě nikdy není pozdě vytvořit pro svou kočičku časový rozvrh.

Kastrujte svou kočku

Pokud vás zajímá, proč vaše intaktní kočka nebo kocour tolik mňoukají, je pravděpodobné, že si hledají partnera. Možná si také všimnete, že kočka v říji hodně mňouká a o všechno se otírá. Může se to objevit již ve věku 6 měsíců. Zvažte kastraci nebo sterilizaci kočky, abyste eliminovali její snahu najít si partnera.

Nemusíte vždy vyhovět kočičí žádosti o jídlo nebo pozornost. Ale určitě byste neměli ignorovat ani mňoukání vaší kočky. Nejprve vylučte zdravotní problémy nebo potřeby prostředí, než začnete svou kočičku považovat za upovídanou. Bez ohledu na příčinu mňoukání nikdy kočku za její mňoukání netrestejte. Koneckonců se s vámi jen snaží komunikovat tím nejlepším způsobem, jaký zná.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube