Modrý jazyk plemene čau čau. Podle čínské legendy olizoval pes kousky oblohy

Přidat na Seznam.cz

Existuje několik různých plemen psů, která nemají typický růžový jazyk. Jejich výrazný modrý, šedomodrý, tmavě modrý nebo černý jazyk je charakteristickým znakem, který se častěji vyskytuje spíše u ještěrek než u psů. Snad nejznámější plemeno s takovým jazykem je čau čau, proč má ale modrý jazyk?

Plemeno staré tisíce let

Čau čau je pes, jehož původ se odhaduje v Číně asi před 2000 lety, uvádí web Hospital Veterinari Glories. Byli známí jako váleční psi a dokonce i Marco Polo je obdivoval pro jejich schopnost bojovat po boku svých majitelů. Existují ale samozřejmě i jiná plemena, která mají na jazyku tmavé skvrny, což vedlo k mnoha spekulacím, že tito psi pravděpodobně mají nějaké „čau čau DNA“ ve své DNA. Další psi, kteří mají černý nebo modrý jazyk jsou plemena jako čínský šarpej.

Ve skutečnosti, když se času čau narodí, narodí se s růžovým jazykem, píše web Cesars Way. Barva se nezačne měnit, dokud nedosáhnou věku 8-10 týdnů. A když jsou to mnohem starší psi, není neobvyklé, že někteří z nich ztratí určitou pigmentaci na jazyku, což způsobí, že se vrátí zpět do narůžovělé barvy.

Proč má čau čau modrý jazyk?

Podle webu American Kennel Club neexistuje žádná dokumentace toho, proč má čau čau modročerný jazyk, navzdory této dlouhé historii, ale existují různé teorie. Některé z těchto příběhů zahrnují víru, že když byl svět stvořen, čau čauovi bylo dovoleno olizovat všechny malé kousky modré oblohy, které dopadly na zem, když hvězdy zapadly na jejich místa. Skutečný důvod výrazného jazyka ale zůstává neznámý.

Co víme, je, že tito psi měli své modré jazyky už ve 20. letech 19. století, kdy byli vystaveni v londýnské zoo jako „divocí psi Číny“. Ošetřovatelé si všimli modročerného zbarvení jejich jazyka, a tak začal řízený chov. Tato jedinečná vlastnost byla použita jako požadavek pro identifikaci čistokrevných potomků.

zdroj: Cesars Way, American Kennel Club, Hospital Veterinari Glories