Mořský ďas je hlubinná ryba s lampičkou. Podívejte se, jak vypadá

Přidat na Seznam.cz

Žije hluboko pod mořskou hladinou a číhá nenápadně na oběti. Tato ryba, která vypadá jako kus kamene, leží na dně moře a slabě svítí svojí lampičkou. Láká tak všechny ryby v okolí. Pojďme se kouknout na ďase mořského, rybu ze známé pohádky Hledá se Nemo!

Ďas mořský

Žije ve velkých hloubkách, nejčastěji od 20 m až po 1 km. Jeho tělo vypadá jako široký kámen položený na dně moře. Nemá, stejně jako jiné hlubinné ryby, šupiny. Aby imitoval kámen co nejlépe, tak se na jeho kůži nachází spousty výčnělků, které jsou pokryté řasami. Má velkou hlavu s velmi ostrými zuby. Oči, díky životu v hloubkách, má malé a umístěné na vrchu hlavy. Samice může dorůst až délky 2 m. Největší ďas, kterého lidské oko spatřilo, vážil 57,7 kg.

Proč a jak svítí?

,,Lampička“ je umístěna na prostřední ploutvi na zádech. Z ploutve vystupují tři paprsky, které mohou připomínat tykadla. Na prvním z nich se nachází útvar, který dokáže světélkovat. Samice díky tomu lákají potravu přímo před svoji pusu. Rybka, kterou zaujme světýlko, nemá šanci, protože je ihned spolknuta. Ďas je dravá ryba a neopovrhne ani korýši nebo hlavonožci.

Svítí díky speciálním bakteriím, které ďas chová. Nicméně o lucerničce ďasa mořského se toho moc neví. Vědci nemají zodpovězené všechny otázky a na výzkumu se pracuje.

Zdroje: Wikipedia, Youtube