Mrtvý had se mstí, téměř udusí zoborožce

Přidat na Seznam.cz

Nehltej, zaskočí ti to. Kolikrát jsme tuhle větu slyšeli u rodinného oběda, když jsme byli malí. Kdyby to někdy někdo řekl tomuhle mláděti zoborožce kaferského, mohl mu ušetřit spoustu potíží. Dlouhý had, kterého se pokusil zhltnout, jej málem udusil.

Zoborožec kaferský je velký pták. Měří 130 cm a rozpětí jeho křídel dosahuje až 170 cm. Na první pohled zaujme silným černým zobákem a zbarvenou kůží na hlavě a krku – u samců je jasně červená, u samic do modra a u mláďat zase šedavě žlutá.

Žije v menších rodinných skupinách, které se pomalu pohybují krajinou a hledají něco k snědku. Není vybíravý. Nepohrdne mršinou, dokáže zabít zajíce a poradí si i se želvou. Nejčastěji se krmí hmyzem a plazy. Právě had se stal mladému zoborožci málem osudným…

Příliš velké sousto

Na záběrech z Krugerova národního parku sledujeme velmi mladého zoborožce. Pokouší se sežrat dlouhého mrtvého hada, kterého našel na silnici. Nasouká ho do sebe asi do poloviny, dál už to ale nejde. V tu chvíli začne pták doslova bojovat o život. Dusí se příliš velkým soustem, nedokáže jej ale spolknout celého ani vyvrhnout ven.

Celé pozorování trvalo asi 45 minut. Nedaleko nešťastného mláděte se krmili čtyři jeho dospělí příbuzní. Byla by pro ně hračka chytit hada za ocas a vytáhnout ho mláděti ze zobáku. Navzdory zoufalému volání mu ale nikdo z nich nespěchal na pomoc, nikdo o něj neprojevil obavy.

Mladý zoborožec, napůl udušený a unavený poponášením těžké kořisti, klesá na silnici. Ještě několikrát klapne zobákem, párkrát pohne křídlem, oči už se ale zavírají. Zdá se, že je po všem.

Po krátké chvíli mládě překvapivě vyskočí na nohy. Možná si jen potřebovalo odpočinout a nabrat síly k druhému kolu svého životního zápasu. Tentokrát se mu podaří hada vyvrhnout. Konečně se může volně nadechnout.

Je vidět, že mladý pták dostal lekci a poučil se. Znovu se pokusí hada sežrat. Tentokrát ovšem nehltá, raději maso rozklove a polyká malá sousta.

Zdroj: Latest Sightings, Wikipedie