Muž popisuje, jak ho spolkl keporkak: „Myslel jsem, že jsem mrtvý“

Přidat na Seznam.cz

Muž jménem Packard, který přežil spolknutí keporkakem, popsal, jak si myslel, že zemře, když ho obrovské zvíře sevřelo v tlamě. Packard, 56letý potápěč humrů, se najednou ocitl v tlamě keporkaka u pobřeží Massachusetts, uvádí portál Newsweek.

V pátek ráno se Packard potápěl pro humry na mořském dně poblíž pláže Herring Cove, když narazil na více mořských živočichů, než čekal. Vychází hned za východu slunce. Vlezl do vody a udělal dva ponory. A při třetím ponoru ho náhle něco srazilo. Bylo to jako nákladní vlak… a pak najednou vše zčernalo. Packard byl vržen do tlamy keporkaka, zvířete, které je často k vidění u pobřeží Massachusetts.

Keporkaci jsou velryby s kostmi, což znamená, že místo zubů mají velmi jemný hřeben z keratinu (stejný protein, z něhož jsou vyrobeny lidské vlasy a nehty), který používají k prosévání vody z tlamy a zároveň v ní udržují drobnou kořist.

Nečekaně velká kořist

Přestože keporkaci a další velryby s velrybími kostmi nejedí větší kořist, zdá se, že se jim do tlamy často náhodně dostanou větší živočichové, někdy včetně lidí. Mezi další případy, které se staly v ústech velryb, patří velryba Brydeova, která u jihoafrického pobřeží pohltila a vyplivla průvodce.

„Cítil jsem, že se hýbu, a cítil jsem, jak velryba stiskla svaly v tlamě,“ řekl. „Říkal jsem si, že se odtud v žádném případě nedostanu. Je se mnou konec, jsem mrtvý.‘ Jediné, na co jsem myslel, byli moji kluci – je jim 12 a 15 let.“ Velryba si zřejmě všimla, že si ukousla větší sousto, než dokázala rozkousat, a snažila se Packarda „vyplivnout“.

„A pak se začal zvedat. Z ničeho nic se dostal na hladinu a začal vrtět hlavou a chovat se nevyzpytatelně… a pak bum! Vyletěl jsem mu z tlamy. A já si říkám: ‚Panebože! Ale to už jsem jen tak plaval na hladině. A jen jsem se díval na oblohu.“ Packard byl uvnitř velryby asi 40 sekund, odhaduje.

Nebyl spolknut v pravém slova smyslu. Z vědeckého hlediska je nemožné, aby velryba člověka spolkla, protože její hrdlo je velké jen asi jako lidská pěst a roztahuje se maximálně do průměru 38 centimetrů. Díky bohu, že pořád dýchal, takže nedostal křeče. „Plíce mi neexplodovaly. Dýchal jsem a on se vynořil při správném stoupání.“ Packarda vyzvedl člen posádky, který zavolal vysílačkou na břeh a odvezl Packarda zpět na molo, odkud ho sanitka odvezla do nemocnice.

Zdroj: newsweek.com, youtube.com