Může být váš pes terapeutickým psem? Zjistěte, zda má vaše štěně ty správné předpoklady

Přidat na Seznam.cz

Terapeutičtí psi poskytují útěchu lidem ve svých komunitách a těm, kterým pomáhají, dělají dny o něco jasnější. Ačkoli mnoho lidí používá termíny terapeutický pes a služební pes zaměnitelně, není to totéž.

Co je terapeutický pes?

Většina lidí netuší, že pojmy služební pes, terapeutický pes, zvíře emocionální podpory a zvíře útěchy nejsou zaměnitelné, píše web DailyPaws. Velmi zřídka se stává, že by někdo neměl tušení, že tyto pojmy se od sebe liší.
Služební a terapeutičtí psi slouží k různým účelům a mají různý přístup na veřejná místa. Terapeutičtí psi nemají žádná zákonná práva. Jsou určeni k tomu, aby v doprovodu svých psovodů vycházeli do společnosti a poskytovali emoční útěchu lidem na různých místech, jako jsou nemocnice, zařízení pro seniory, nápravná zařízení pro mladistvé, hospice a mnoho dalších typů zařízení a škol, kde by lidé chtěli podporu.

Může se každý pes stát terapeutickým psem?

Stručná odpověď zní ne, ale překvapivě to není kvůli plemeni. Ne každý pes může být terapeutickým psem. Existují specifika temperamentu, schopnosti poslušnosti, vztahu s psovodem a další, které pes potřebuje k tomu, aby se úspěšně stal terapeutickým psem. Je to mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát.
Co tedy rozhoduje o tom, zda konkrétní pes bude úspěšný jako terapeutický pes, nebo ne? Různé temperamentové vlastnosti jsou opravdu důležité a ne všichni psi jsou uzpůsobeni pro intenzivní nasazení při výcviku. Má váš pes následující temperamentové vlastnosti dobrého terapeutického psa?

Sebevědomí a odolnost

Psi, kteří v minulosti prožili trauma nebo mají problémy se strachem či úzkostí, mohou mít s životním stylem terapeutického psa problémy. Psi, kteří nezažívají nadměrný stres nebo separační úzkost, mohou často uspět v prostředí velkých skupin, které je pro terapeutické psy běžné. Aby byl pes dobrým terapeutickým psem, měl by být dostatečně všestranný, aby snadno zvládal různé typy situací.

Sociální chování

Dobrý terapeutický pes je společenský a má rád cizí lidi, ale není přehnaně společenský do té míry, že by se rozptyloval od své práce.

Pohodový, klidný a vyrovnaný

Terapeutický pes musí být do značné míry lhostejný k podnětům, rád se mazlí a musí se umět rychle vzpamatovat z případů hrubého mazlení. Ačkoli je odolnost terapeutického psa důležitým faktorem, odpovědnost padá také na psovoda, který se musí svého štěněte zastat a zajistit, aby s ním nebylo zacházeno hrubě.

Zaměření na majitele

Terapeutický pes, který je zaměřený na majitele, se příliš nestará o všechno, co se děje ve světě kolem něj odděleně od svého psovoda. Právě zde mohou sbližující aktivity, jako je společné cvičení, hraní her a učení psa povelům na počátku vašeho vztahu, pomoci vybudovat silné pouto mezi psem a psovodem.

Zdroj: dailypaws.com