Zlaté zuby nenosí jen hollywoodské hvězdy. Luxusním chrupem se totiž pyšní i tento tygr

Přidat na Seznam.cz

Staří lidé, nebo lidé s nějakým onemocněním, nosí zubní protézy. Hollywoodské hvězdy si zase nechávají zuby pozlatit, a zřejmě zde se také inspiroval tento tygr. Jeho ošetřovatelé se totiž rozhodli poraněný tygří zub spravit tím, že šelmě dají zlatou korunku.

Tygřice Cara

Velká kočka byla v roce 2013 zabavena ze soukromého vlastnictví na statku v Mugnanu v Itálii a v roce 2015 převezena do stanice Tierart v německém Massweileru. Ukázalo se ale, že tygřice, která dostala jméno Cara, má nemocný zub, který by se mohl ulomit, píše The Sun. Byl proto povolán tým mezinárodních odborníků na tygry, aby připravili její přední zub na novou odolnou zlatou korunku.

Jak můžete vidět ve videu, Cara má po komplikované 80minutové operaci v Německu novou lesklou korunku. Celkem ale podstoupila operace dvě, její nemocný zub jí totiž neumožňoval správně jíst, a bylo pravděpodobné, že pokud by se problém neřešil, zvíře by trpělo bolestmi.

Zákrok nebyl jednoduchý

Odborníci vyrobili odlitek Cariných zubů, aby pomohli vytvořit dokonale padnoucí zubní implantát. Poškozený zub byl vyčištěn a lehce obroušen, aby cement správně držel. Po vytvrzení muselo být lepidlo vytvrzeno UV světlem. Specializovaný tým dánských zubařů musel podniknout dvě cesty do zvířecího útulku Tierart, aby nový zub nasadil – první, aby se zformoval tesák, a druhá, aby se nasadil. Operace trvala více než dvě hodiny, uvedli odborníci ze záchranného centra, zatímco druhá trvala přibližně hodinu a půl, píše Daily Mail. Po třech týdnech už ale tygřice používala svůj nový, luxusní zub, a plně se zotavila.

zdroj: Youtube, The Sun, Daily Mail